Partycjonowanie dysku kiedy mam 1 system

witam stwożyłem 1 partycje na dysku i mam ubuntu stwierdziłem ze bez niektorych gier jest nudno mam windowsa xp i chciałbym zainstalować go obok ubuntu czy jest to możliwe bez usuwania i ponownego instalowania ubuntu ? czy może musze wywalić ubuntu podzielić dysk i zainstalować ubuntu i windowsa ?

prosze o odpowiedz z góry dzięki :slight_smile:

Podaj wynik polecenia z konsoli:

sudo fdisk -l

Po “fdisk” jest małe L.

zainstalować to da radę (chyba, że za mało masz miejsca, lub masz tylko partycje rozszerzoną), tak czy siak będziesz musiał zainstalować grub’a jeszcze raz (z live CD [pendrive] z użyciem chroot [to nic trudnego]), bo MBR windows Ci nadpisze

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160040803840 bytes

głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 19457, w sumie sektorów: 312579695

Jednostka = sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów

Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512

Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512

Identyfikator dysku: 0x00076c50


Urządzenie Rozruch Początek Koniec Bloków ID System

/dev/sda1 * 2048 308385791 154191872 83 Linux

/dev/sda2 308387838 312578047 2095105 5 Rozszerzona

/dev/sda5 308387840 312578047 2095104 82 Linux swap / Solaris

Pobierz sobie obraz ISO systemu Parted Magic, nagraj na płytę lub wrzuć na pendrajwa, uruchom system i przy pomocy programu GParted zmniejsz partycję /dev/sda1 (zanim się za to zabierzesz, możesz przy pomocy CloneZilla stworzyć kopię zapasową systemu, CloneZilla jest również dostępna w PartedMagic), jeśli chcesz mieć wolne miejsce na końcu dysku, tj. chcesz mieć wszystko po kolei, możesz śmiało przesunąć partycję /dev/sda2. Gdy zainstalujesz Windowsa, będziesz musiał na nowo zainstalować bootloader Linuksa, który będzie uruchamiał Linuksa i Windows (mógłbyś uruchamiać Linuksa booloaderem Windowsa, ale myślę, że lepiej będzie używać jednak Gruba), w tym celu znowu używasz płyty/pendrajwa z PartedMagic, gdy bootujesz płytę/pendrajwa, zanim uruchomi się system, uruchamia się program rozruchowy, wybierasz z listy Extras Menu i tam wybierasz Super Grub Disk 2, powinien on wykryć zainstalowane na dysku systemy, uruchamiasz w ten sposób Linuksa, uruchamiasz terminal i wpisujesz w nim takie polecenia.

sudo grub-install /dev/sda

sudo update-grub

Przecież na partycji roższerzonej można tworzyć nowe partycje logiczne.

W Grub2 nie trzeba się nawet chrootować, żeby zainstalować Gruba, istnieje specjalna opcja, dzięki której Grub wie, gdzie powinien szukać plików konfiguracji (–root-directory=/katalog).

Pozdrawiam!

Wydaje mi się, że windows (XP), aby się zainstalować wymaga partycji podstawowej.

Edited

bardzo możliwe, że nie wymaga, choć wydawało mi się, że wymaga :lol: