Partycjonowanie dysku na USB

Witajcie,

jakiś czas temu zepsuł mi się dysk zewnętrzny (samoróbka - obudowa + 3,5 calowy zwykły dysk), więc kupiłem nowy komplet (nowy dysk, nowa obudowa). Jednak mam pewne problemy z uruchomieniem “zestawu”. Bo o ile, kiedy podłączam dysk do obudowy, włączam do prądu i włączam sam dysk, to słychać, że działa ok, ale niestety system go nie wykrywa (ani win XP, ani linux). Dysk jest na Ultra ATA, a ja w komputerze mam ATA 133 (o ile się nie mylę :P). Mam więc kilka pytań:

  1. Czy w przypadku podłączania przez USB ma znaczenie to, gdzie umieszczę zworki?

  2. Czy “zestaw” nie działa, bo dysk jest na Ultra ATA, a ja mam IDE ATA (choć wydaje mi się, że to raczej nie ma znaczenia…)

  3. Co zrobić, żeby działało :stuck_out_tongue:

*Pisząc zestaw, mam na myśli dysk połączony z obudową

*Próbowałem podłączać bezpośrednio do kompa, ale też bez rezultatów (choć tu pewnie zworka ma duże znaczenie…)

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

a partycje założyłeś i sformatowałeś ??

Nie.

Próbowałem, ale nie wiem, jak zrobić to na takim dysku. Będę wdzięczny za wskazówki :slight_smile:

dysk z poziomu win xp możesz podzielić -> prawy na mój komp->zarządzaj->zarządzanie dyskami

Ale, jak mniemam, dysk musi być podłączony bezpośrednio do płyty głównej, przez USB nie da się tego zrobić?

da się

OK, podłączyłem pod USB, zworka na enable cable select, ale po włączeniu dysku w Win nie słychać dźwięku podłączenia nowego urządzenia, w zarządzaniu w My Computer nie widać nowego dysku etc. Muszę inaczej ustawić zworkę? Próbuję różnych kombinacji, nic nie wychodzi…

podłącz dysk a następnie tak jak napisałem wyżej uruchom menadżera dysku !!

Zworka na enable cable select, podłączyłem pod inny port USB i działa. Wielkie dzięki, technik_elektro! :slight_smile: