Partycjonowanie Dysku (Vista) laptop lenovo 3000 n200

Witam

Mam problem z podziałem na partycje.

Wiem jak sie robi w Visie partycje standardowymi sposobami

tzn panel sterowania>narzędzia administracyjne>zarządzanie komputerem>zarządzanie dyskami

mam dysk 120 gigowy dostepne mam 109GB chce to rozdzielic na mniej wiecej 30 pod system i reszcze czyli 79 na partycje druga.

Wszystko bylo by oki gdyby Vista nie dawala mi ograniczenia na partycji “c” czyli systemowej 74 GB co mija sie z celem bo mam uzywane 20 GB wiec teoretycznie moge podzielic to na 30/79.

Poprostu nie moge zrobic partycji “c” mniejszej niz ok 74 GB.

Probowalem to zmienic Magic Partition v8 lecz wykrywa error

Mialem tez Acronisa ale trial… ktory to teoretycznei zmienil ale wymagal rejestracji wiec nici z tego.

W koncu chyba udalo sie zrobic to GPared czy jakos tak (program z tej stronki) niestety program ten wywalil mi system a przy laptopie jeszcze sie nie zbyt lapie co gdzie i jak i wolalem przywrócic ustawienia fabryczne niz kombinowac…

Wiecie czasem jak moge zmienic ta partycje na 30 system 80 reszta swiata a nie jak proponuje mi vista, 74 system 35 reszta swiata…

Z tego co mi wiadomo vista zarówno jak poprzednik XPek używały dysku twardego do 2 celów. Pierwsze to użycie dysku jako dodatkowej pamięci RAM (co prawda wolniejszej, ale jednak używanej przez system). Drugie to przywracanie systemu. W XPku było to o tyle śmieszne, że jeśłi sie ręcznie nie skonfigurowało tego ustawienia to XPek mógł sam sobie zarządzić ok 50% pojemności dysku na przywracanie… więc na dobrą sprawe mieliśmy punkty z ok 4 miesięcy do tyłu z codziennymi backupami systemu (może tylko ja trafiłem na tak felerną wersje XPka… a może to po prostu był błąd jakiś… ).

W Twoim przypadku wydaje mi sie że Vista właśnie nie daje zmniejszyć partycji poniżej granicy 74GB, bo sama używa tej przestrzeni.

2 teoria, która jest chyba bardziej prawdopodobna to to, że zainstalowałeś jakiś program który zapisał sie w okolicach sektorów wchodzących w skład tych 74 GB… a więc Vista twierdzi, że nie jest w stanie zmniejszyć bardziej partycji bez utraty danych.