Partycjonowanie dysku

Witam,

Jestem użytkownikiem Windows 7 i mam zamiar zainstalować sobie Ubuntu jaki drugi system.

Dysk mam podzielony na 2 partycje NTFS. Chciałbym sformatować dysk w taki sposób aby mieć następujące dyski:

-C (NTFS) dla instalacji Windowsa

-D (NTFS) dla plików i dokumentów

-/ (ext4) dla Ubuntu

-/home (ext4)

-SWAP

Czytałem jednak że dysk nie może mieć więcej niż 3 partycje - co więc mam zrobić?

Czytałem coś o partycji rozszerzonej, czy to jest właśnie rozwiązanie? Jeśli tak to jak to zrobić wszystko?

Nie 3, a 4 partycje PODSTAWOWE.

Tworzysz sobie swap / windows / ubuntu / partycję rozszerzoną (na której tworzysz /home, oraz pliki i dane), Musisz mieć partycję aktywną by z niej bootować (a partycje logiczne nie mogą być aktywnymi, dlatego proponuję system trzymać na partycji podstawowej)

Jeśli utworzysz partycję jako partycję logiczną system lub program partycjonujący utworzy automatycznie partycję rozszerzoną z tą partycją logiczną - możesz ich tworzyć ile zechcesz zależy od dysku i zapasu liter. Systemowa - rozruchowa powinna być partycją podstawową.

Najlepiej użyj programu Easeus Partition Manager.

Nie powiedziałbym :stuck_out_tongue:

A dlaczego najlepiej tego?

OK dzięki :slight_smile: A czy partycję D(pliki i dane) widziałbym tylko z poziomu Windowsa czy również pracując na Ubuntu?

Zależy od formatu plików. Jak będzie ntfs będzie je widać zarówno w windows 7 jak i na ubuntu

Tutaj masz szczegółowo opisane partycjonowanie dysku :arrow: partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

Na pewno nie zależy od zapasu liter, na brak liter przewidziano możliwość montowania partycji w katalogach (folderach), podobnie tak, jak to jest domyślnie w Linuksie.