Partycjonowanie, formatowanie, reinstalacja

Cześć,

rozglądałem się już troszkę w necie, oczywiście wiem, że wszystko można wyguglować, jednak mam nadzieję uzyskać na forum precyzyjne odpowiedzi na moje pytania i rozwiązać cały problem szybciej.

System (WinXP) stoi już ponad dwa lata. Mimo dbania o kompa nadszedł chyba już czas, kiedy pewne problemy pozostają nierozwiązywalne, więc postanowiłem postawić system od nowa. Problem jest taki, że mam jedną partycję (60gb), na której jest wszystko. Żeby uniknąć przenoszenia danych na zewnętrzne nośniki, rozumiem, że muszę najpierw utworzyć partycję z samym WinXP, a później sformatować tylko tą partycję? Jest jakieś inne rozwiązanie? Osobiście wcale mi nie przeszkadzało, że miałem tylko jedną partycję, ale mogą też być dwie w przyszłości. No a co potem, mam coś zarchiwizować przed rozpoczęciem całego partycjonowania/formatowania/instalowania? Mam dużo programów, komputer służy(ł) mi głównie do pracy i surfowania po necie. WinXP instalowałem tylko raz w życiu na tym właśnie kompie, jednak wtedy system był już pre-instalowany fabrycznie. Dlatego będę wdzięczny za informację co zrobić, jakie programy zastosować (freeware?), jaka kolejność (sterowniki?), wartościowe linki, etc.

willi

Kolejność sterów: stery płyty głównej, stery dla grafiki, stery dla audio, stery dla sieci, directX, reszta sterowników.

http://www.poradyit.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=490&Itemid=34

oczywiście dostosuj poradę z linku wedle siebie, a najlepiej by było jak byś pożyczył od kogoś na chwilę jakiś HDD i poprzenosił te pliki, sformatował ten dysk, podzielił na dwie partycje (C=10GB, D=reszta), co sformatowany dysk to sformatowany a nie jakies tam kombinowanie jak koń pod górę. Jeśłi tego XPeka masz legal to warto by było legalem pozostać, tak że freeware soft jak najbardziej, pierw instalujesz oczywiście stery w kolejności podanej przez @witek-pl naprzykład, jednak po każdym sterze restart kompa żeby uniknąć problemów później, dane jakie musisz zarchiwizować przed formatem to wszystkie ważne dla ciebie pliki jak dokumenty, muzyka, filmy, emaile i inne zależnie jakie śmieci na kompie są dla ciebie ważne przenosząc je naprzykład na ten dysk o którym napisałem powyżej, tylko plików programów czasem nie przenoś, programy i gry instalujesz od nowa ! - przenieść możesz tylko instalki tych progsów :wink: