Partycjonowanie nowego dysku twardego

Witam.

Kupiłam nowy dysk twardy.Z instalacja dam sobie radę.

Będzie on używany jako dysk dodatkowy.

Pytań mam kilka mianowicie:

1)Czym i w jaki sposób utworzyc na nim partycje?(chce tylko jedna partycje na nim)

2)Czy w windowsie jest narzedzie do tworzenia partycji?

3)Czy trzeba partycje utworzyc innym programem jeśli tak to jakim? (najlepiej darmowy)

4)Czy po utworzeniu partycji trzeba ja sformatować czym i jak?

Poprostu co zrobić aby ten dysk był gotowy do użytku.

Opiszcie prosze wszystko jak dla laika.

Z góry dziekuję. :slight_smile:

Aha mam windows XP prof

Odp. 1

Włóz płytę instalacyjną Windows XP i tam masz opcje tworzenia partycji. Podajesz odpowiedni rozmiar partycji.

Odp. 2

Tak. Za pomocą przystawki Zarządzanie dyskami (Start = > Uruchom=> wpisz diskmgmt.msc ) możesz zrobić z dyskiem co chcesz czyli np. podzielić je na partycje.

Odp. 3

Nie. Tylko i wyłącznie jeżeli masz juz jakieś dane i chcesz zrobić dodatkową partycję bez utraty danych wtedy stosujesz specjalny program np. Partition Magic.

Odp 4.

Tak. Podczas tworzenia partycji z płyty Windows XP masz mozliwość zrobić formatowanie (wybierz pełne formatowanie). Można tez pózniej zrobić z poziomu systemu. Klikasz prawym klikiem myszki na ikonkę dysku i wybierasz Właściwości => Formatuj

Czyli jak mi radzisz?

podłączyć dysk odpalic winde wejśc do zarządzania dyskami i tam utworzyc partycje o rozmiarze 80 gb(takiej jest wielkości dysk i taka chce miec partycję potem ja sformatować?

Czy podłączyc dysk włożyć płyte windowsa utworzyć z niej partycje na tym nowym dysku (czy z poziomu tej płyty ten nowy dysk będzie rozpoznawalny i nastepnie ją sformatować?

Oj, nie doczytałem, że to ma być jako dodatkowy dysk.

Po prostu podłącz nowy dysk (jako slave) i zostanie on wykryty przez system, który przypisze mu literę dysku. Wtedy możesz go sformatować klikając prawym klikiem myszki => Właściwości = > Formatuj.

Wcześniej na wszelki wypadek skopiuj ważne dane (adresy, prace itd) na CD z pierwszego dysku.

Czyli poprostu podłączyć dysk system go wykryje (jest to nówka dysk)nada mu literę i tylko go sformatowac nie robic partycji???

Dodam ze chcę miec jedna partycje o wielkości 80gb czyli taką jak sam wielki jest dysk

Tak. Tylko go sformatujesz i bedziesz miała partycje 80 GB. Przy okazji sprawdzisz w Zarządzaniu dyskami czy partycja C jest aktywna.

Napisz jak ci sie powiodło.

Aha, pamiętaj wyłącz komputer z sieci jak bedziesz podłączała dysk. Na nowym dysku ustaw zworkę na slave

Dzięki Robinhio.Zastosowałam sie do twojej porady (ostatni post) i wszystko działa.Jeszcze raz dzieki za pomoc :slight_smile: