Partycjonowanie przy instalacji Ubuntu 8.10

Czyli wystarczy to zmienić? I teraz: czy nie przeszkadza, że będzie w sumie 5 partycji? I czy mogę zrobić jeszcze jedną, właśnie home? Podobno mogą być tylko 4 partycje.

faktyczne machnąłem się o jedną cyfrę :oops:

Twój problem polega na tym, że chcesz zainstalować linuksa, ale sie boisz to robić. Masz duży dysk i moim zdaniem za dużo miejsca chesz przeznaczyć na linuksa. W mojej ocenie na zainstalowanie ubuntu przeznacz góra 40 GB swap - 1024MB, / - 10GB, reszta na home. Nie ruszaj partcji windowsowych, nie ruszaj swap, z partycji /dev/sda8 ext3 198707MB utwórz patycję / wielkości 10 GB i następnie partycję home i po kłopocie. Jeszcze raz powtorzę obejrzyj i wysłuchaj demontrac http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu Tam masz wszystko wytłumaczone. Jeżeli machnąłeś się o jedną cyfrę i dysk masz mniejszy to daj na / - 10 GB, reszta na home.

mogą być 4 logiczne partycje, każda następna musi być rozszerzona może “musi” to nie wlaściwe słowo bo w sumie nie masz innego wyboru

I po strachu :slight_smile: Jest jeden mały problem: Ubuntu jest domyślnym systemem, dlatego chcę to mienić w grubie (domyślny ma być Windows i ładować się po pięciu sekundach jeśli nie wybierze się Ubuntu). Jak to załatwić z poziomu Windows? Jeśli się nie da, proszę o dokładne instrukcje jak to zrobić inaczej.

Edytujesz GRUBA, zjeżdżasz na sam koniec pliku, gdzie masz wszystkie systemy i pozycje ładowania Windows XP przenosisz na początek przed innymi systemami i po kłopocie. Czas ładowania się systemu jest w tej pozycji:

## timeout sec

# Set a timeout, in SEC seconds, before automatically booting the default entry

# (normally the first entry defined).

timeout x

Zmieniasz x na ilość sekund, jaką chcesz mieć. W twoim przypadku chciałeś 5, więc podstawiasz pod x = 5 i po kłopocie :slight_smile:

Co do partycjonowania, to podaj, jaką ty masz pojemność tego dysku i jeszcze raz napisz, jak to u Ciebie teraz wygląda :slight_smile: