Partycjonowanie Raid0

Witam. Mam zamiar dokupić dysk Seagate 7200.12 500GB (już jeden taki mam) i podłączyć go do Raid0 w celu uzyskania lepszej wydajności. Uzyskam wtedy 1TB ale nie chce przydzielać tego na system. Czy można potem normalnie podczas instalowania systemu podzielić macierz na partycje 70-100-reszta?

Z góry dzięki za pomoc.

Dyski spięte w RAID da się partycjonować tak jak każdy normalny HDD. To jak sobie ustawisz partycje zależy tylko od ciebie. Tylko nie zapomnij przygotować sobie wcześniej sterowników RAID na dyskietce lub zintegrować z płytą instalacyjną, jeśli chcesz wgrać Windowsa XP :stuck_out_tongue:

System zainstaluję windows 7 x64 czyli sterowniki powinny być już wgrane. Jakie sterowniki trzeba dograć do gotowego systemu (jeżeli trzeba) oprócz podstawowych. I czy partycje będą miały jakiś wpływ na wydajność macierzy?

Jak instalujesz Siódemke to sterów do RAID nie musisz wgrywać, ale możesz chociażby dla czasami wyższej wydajności czy większych możliwości konfiguracji. A co od driverów to instalujesz tak jak w każdym systemie, najpierw do chipsetu, potem k. muzyczna i graficzna, a następnie cała reszta. Po podłączeniu do internetu Win 7 sam pobiera sterowniki z Windows Update, jednak często są one starsze niż te od producenta danego urządzenia i czasami bardziej zubożałe w porównaniu do najnowszych.

Zawsze początek dysku jest szybszy niż jego koniec, więc na pewno partycja C: bedzie najszybsza. Partycje zakładaj jak ci pasuje, bo nie ma jakiejś konfiguracji “na wydajność”.

a i jeszcze kiedyś założyłem temat ale nikt mi nie odpowiedział więc może teraz:

Po resecie BIOSu trzeba bedzie wejść do niego i włączyć RAID zamiast standardowego trybu IDE/AHCI. Nie wiem jak wygląda sprawa z utratą danych na dyskach - niech się wypowiedzą osoby z macierzą RAID jak to wygląda po resecie ustawień BIOSu.

Jeśli wtedy gdy coś będzie odłączone nie włączysz komputera to wszystko będzie ok, nic sie nie przestawi, nic nie popsuje.

Pytanie bez sensu. Po wznowieniu zasilania komputer normalnie uruchomi się.

  1. reset nic nie zmieni poza tym co wyzej napisane, plyta - duzo, bo inny kontroler, wiec nici z macierzy…

  2. j/w + plus kolejnosc dyskow w raid - pierwszy musi byc pierwszym, drugi drugim itd.

  3. j/w