Partycjonowanie SDD/flash drive

Witam,

Potrzebuje link to jakiejś tutki opisującej porządnie to zagadnienie. Najlepiej, żeby to był art z którego sami korzystaliście, a nie przypadkowo wyguglany, bo te informacje często są sprzeczne.

Znalazłem coś takiego http://blog.nuclex-games.com/2009/12/aligning-an-ssd-on-linux/ ale nie do końca rozumiem na jakiej podstawie dobrać parametry pod konkretny model pamięci.

Generalnie to robisz tak.

W moim przypadku rezulatat “fdisk -l” dla dysku sdb z Linuxem:

 

Pokazuje Ci rozmiar logiczny i fizyczny sektora. W moim przypadku wynosi on 512 bajtów.

Możesz także sobie wyliczyć il. bajtów przez ilość sektorów:

250059350016 / 488397168 = 512 bajtów

512 B * 4 = 2048 start partycji

 

Czy to Linux, czy Windows nie ma znaczenia, zawsze z automatu w moim przypadku (Samsung Evo850 250GB i Samsung Evo 850 500GB (ssd) ) wyrównywało do 2048.

Jak bym ręcznie ustawił 1024 też by było poprawnie.

 

Przy źle wyrównanej partycji “fdisk -l” pokazuje dodatkowy komunikat.

(możesz sprawdzić na dowolnej pamięci flash :slight_smile: na przykład)

@DomkerDlaczego akurat 512b i co z końcem partycji, co z pozostałymi parametrami?

@pocolog 512B wyliczyłem dzieląc pojemność dysku w bajtach przez liczbę sektorów dysku, ponieważ w SSD jest C-S-H, czyli wirtualny odpowiednik fizycznej ilości głowic LBA w zwykłym HDD.

Ilość (wirtualnych) głowic w SSD wyliczana jest na podstawie pojemności dysku.

Wartość 512B to wielkość pojedynczego sektora dysku i tyle zajmuje nasze “Protective MBR”.

Pozostałe parametry jakoś mnie nie interesowały, zostawiam je na domyślnych wartościach, więc tematu nie wyczerpię Ci niestety :slight_smile:

Jak początek partycji jest poprawnie ustawiony to koniec też jest wyrównywany do pełnego bloku.

A jak obliczyć optymalną wielkość bloku aby pasował do pamięci półprzewodnikowej? Zależy mi, aby zoptymalizować pracę dysku do największej wydajności.