Partycjonowanie uszkodziło uruchomienie systemu

(Zwojak32) #1

Zakupilem laptopa Acer Aspire V3 z preinstalowanym Win8. Dla własnej wygody chciałem podzielić 1TB dysk na trzy pomniejsze. Użyłem do tego AOMEI Partition Assistant Home Edition ściągnięty z tej strony. Podzieliłem systemową. Laptop się zresetował, zaczął swoje działania na partycjach, zakończył, ponowne uruchomienie... i klapa. Już się nie włącza. Ładuje sie, ładuje, póki Windows nie pokaże informacji o błędzie w uruchomieniu systemu. Uruchamia ponownie i tak w kółko.

Co dziwne, nie działa możliwość bootowania czegokolwiek z płyty - zmieniłem wszystko aby boot był z cdromu, włożyłem instalke z XP i nic. Włożyłem Linuxa i także nic.

Błagam o pomoc, laptop świeżo po zakupie!

(Rradek22) #2

Jeżeli w biosie zmieniasz bootowanie to później musisz zapisać ustawienia odpowiednim przyciskiem

Jak masz nowego laptopa z systemem to masz na nim partycje recovery do przywracania systemu

Albo podczas rozruchu musisz włączyć odpowiedni przycisk aby wystartował z recovery albo w biosie przy opcjach bootowania powinno być

Jak dotrzesz do recovery to możesz naprawic system lub zainstalować na nowo

(darek0107) #3

Nie zbootujesz go z innej płyty niz windows 8 bo ma założony w biose secure boot. Chyba że ma możliwość wyłączenia - musisz sam sprawdzić czy da się wyłączyć secure boot i przełączyć na inny system

(Zwojak32) #4

Poszukałem jak uruchomić partycje recovery, ale w biosie nie mam możliwość włączenia D2D Recovery, w ogóle brak tej opcji. A bez tego kombinacja klawiszy nie działa.

Na możliwość bootowania z plyty wpadlem przypadkowo, zmieniając sposób bootowania. Niestety nadal żaden system nie chce sie zainstalowac ani uruchomic

(pstrowsky) #5

Wyłącz secure boot jeśli jest taka opcja w biosie.

Bootuj przy pomocy Boot menu w Acerach jest to chyba klawisz F8 jeśli nie to ESC, albo jakiś inny F podczas uruchamiania komputera na pewno jest na ten temat informacja na początkowej planszy. Jeśli nie, to pozostaje zaglądnąć do instrukcji obsługi :wink: Do podziału na partycje używam przeważnie linuksowego Gparted

(Zwojak32) #6

Nie mam takiej opcji. Na planszy mam tylko F2 do wejścia w ustawienia, w bios. Nic więcej w żadnym wypadku nie było niestety.

Mam pytanie - czy gdy ściągne pirata Win8 i nagram na płytke, czy bede mógł zreperować lub postawić system na nowo nie tracąc gwarancji? Nie zależy mi już na danych, chce tylko aby system działał.

(darek0107) #7

System nie ma nic do gwarancji na sprzęt.

(Zwojak32) #8

Czy mogę użyć Gparted aby scalić ponownie partycje na które rozrzuciło mi system? Lub odblokować dysk abym mógł na nim wykonywać operacje?

EDIT:

Problem zażegnany, zaniosłem do sklepu i po 24h, nie wiem w jaki sposób, ale udało się postawić cały system na nowo, aktywowany już mam.

Więc partycje podzielić najlepiej za pomocą Partition Magic? Niechciałbym powtórzyć tej sytuacji...

(darek0107) #9

Jak uzyjesz Partition Magic to spowrotem pujdziesz do sklepu - to nie działa pod Win 8. Podziel ja po prostu z systemu. Najpierw zdefragmentuj dysk a potem podziel.

Panel sterowania ->Systemy i zabezpieczenia -> Narzędzia administracyjne.

Wybieramy Zarządzanie komputerem, a w oknie, które się pokaże Magazyn i Zarządzanie dyskami.