Partycjonowanie uszkodziło uruchomienie systemu

Zakupilem laptopa Acer Aspire V3 z preinstalowanym Win8. Dla własnej wygody chciałem podzielić 1TB dysk na trzy pomniejsze. Użyłem do tego AOMEI Partition Assistant Home Edition ściągnięty z tej strony. Podzieliłem systemową. Laptop się zresetował, zaczął swoje działania na partycjach, zakończył, ponowne uruchomienie… i klapa. Już się nie włącza. Ładuje sie, ładuje, póki Windows nie pokaże informacji o błędzie w uruchomieniu systemu. Uruchamia ponownie i tak w kółko.

Co dziwne, nie działa możliwość bootowania czegokolwiek z płyty - zmieniłem wszystko aby boot był z cdromu, włożyłem instalke z XP i nic. Włożyłem Linuxa i także nic.

Błagam o pomoc, laptop świeżo po zakupie!

Jeżeli w biosie zmieniasz bootowanie to później musisz zapisać ustawienia odpowiednim przyciskiem

Jak masz nowego laptopa z systemem to masz na nim partycje recovery do przywracania systemu

Albo podczas rozruchu musisz włączyć odpowiedni przycisk aby wystartował z recovery albo w biosie przy opcjach bootowania powinno być

Jak dotrzesz do recovery to możesz naprawic system lub zainstalować na nowo

Nie zbootujesz go z innej płyty niz windows 8 bo ma założony w biose secure boot. Chyba że ma możliwość wyłączenia - musisz sam sprawdzić czy da się wyłączyć secure boot i przełączyć na inny system

Poszukałem jak uruchomić partycje recovery, ale w biosie nie mam możliwość włączenia D2D Recovery, w ogóle brak tej opcji. A bez tego kombinacja klawiszy nie działa.

Na możliwość bootowania z plyty wpadlem przypadkowo, zmieniając sposób bootowania. Niestety nadal żaden system nie chce sie zainstalowac ani uruchomic

Wyłącz secure boot jeśli jest taka opcja w biosie.

Bootuj przy pomocy Boot menu w Acerach jest to chyba klawisz F8 jeśli nie to ESC, albo jakiś inny F podczas uruchamiania komputera na pewno jest na ten temat informacja na początkowej planszy. Jeśli nie, to pozostaje zaglądnąć do instrukcji obsługi :wink: Do podziału na partycje używam przeważnie linuksowego Gparted

Nie mam takiej opcji. Na planszy mam tylko F2 do wejścia w ustawienia, w bios. Nic więcej w żadnym wypadku nie było niestety.

Mam pytanie - czy gdy ściągne pirata Win8 i nagram na płytke, czy bede mógł zreperować lub postawić system na nowo nie tracąc gwarancji? Nie zależy mi już na danych, chce tylko aby system działał.

System nie ma nic do gwarancji na sprzęt.

Czy mogę użyć Gparted aby scalić ponownie partycje na które rozrzuciło mi system? Lub odblokować dysk abym mógł na nim wykonywać operacje?

EDIT:

Problem zażegnany, zaniosłem do sklepu i po 24h, nie wiem w jaki sposób, ale udało się postawić cały system na nowo, aktywowany już mam.

Więc partycje podzielić najlepiej za pomocą Partition Magic? Niechciałbym powtórzyć tej sytuacji…

Jak uzyjesz Partition Magic to spowrotem pujdziesz do sklepu - to nie działa pod Win 8. Podziel ja po prostu z systemu. Najpierw zdefragmentuj dysk a potem podziel.

Panel sterowania ->Systemy i zabezpieczenia -> Narzędzia administracyjne.

Wybieramy Zarządzanie komputerem, a w oknie, które się pokaże Magazyn i Zarządzanie dyskami.