Partycjonowanie w instalatorze


(Baleburg) #1

Witam. Chcę zainstalować Viste na drugiej partycji, jednakże jej rozmiar mnie nie zadowala. Na nieszczęście mam na niej pliki systemowe, a po za nią jeszcze jedną, zbędną. Czy jest możliwość poszerzenia jednej partycji, kosztem drugiej - za pomocą instalatora systemu? Pozdrawiam.


(Fanboj O) #2

Tak.


(Baleburg) #3

Hm, przepraszam, pisałem w pośpiechu. Czy jest możliwość poszerzenia, kosztem drugiej bez utraty danych? Jest to dla mnie ważne, gdyż o dziwo plik boot.ini, ntldr znajdują się właśnie na drugiej partycji, zamiast na systemowej.


(stalesz) #4

Lepiej będzie powiększyć tym http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html Na pliki systemowe boot ntldr wydzielić małą partycję wielkości np.100 MG,gdyż system może się nie uruchomić.Znam podobną sytuację w Windows 7,pomogła dopiero naprawa systemu z płyty instalacyjnej.


(Baleburg) #5

A nie można by było jednak zrobić tego instalatorem Windows z zachowaniem danych? Informacje typu “Polecamy przed operacją zrobić backup naszym softem” mnie lekko odstraszają i boję się, że coś zepsuje (chociaż i tak NTL powinien być zastąpiony przez loader Visty)


(Dracon) #6

W systemie Windows (jeśli działa) uruchom narzędzie diskmgmt.msc, skasuj ostatnią pustą partycję i spróbuj poszerzyć tą drugą. Jeśli nie działa Windows, zostają programy do partycjonowania jak powyżej. Komunikat przytoczony powyżej pojawia się w tego typu programach, gdyż może się zawsze zdarzyć jakaś awaria (padnie zasilanie w trakcie działania na przykład). Na wszelki wypadek lepiej skopiuj sobie ważne dane (dokumenty, fotki) na jakiś inny nośnik (pen, płyta, cloud).

Pozdrawiam


(Jan Szatan) #7

Przed operacjami na partycjach zrób defragmentację.


(Baleburg) #8

A czy w przypadku niepowodzenia, jedyne co się stanie to utrata danych, czy coś jeszcze?


(stalesz) #9

(Baleburg) #10

Bardzo dziękuję za pomoc. Zawsze jestem oporny w stosunku do takich spraw, z powodu obaw, przed błędami itp., jednakże proces przeszedł szybko i przyjemnie, z poziomu systemu. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.