Partycjonowanie w linuxie?

Mam pytanie odnośnie instalacji linuxa bez ręcznęgo podziału na partycje ( swap , / , home ) czy jeśli wybrałem automatyczna instalacje , system podzieli mi to sam ? dodam że instalacja obok win 7 wydzielone miejsce na linuxa 150 GB.

Automaty potrafią być zawodne. Najbezpieczniejsze jest partycjonowanie z przewodnikiem, gdzie wybierasz szablon partycjonowania, a system robi resztę za Ciebie. Sam automat zaś prawdopodobnie wydzieli tylko / i swap.

/ - system nie powinien zająć więcej niż 10GB ale zależy od zainstalowanych programów

/home - katalogi użytkowników wszystkie ich ustawienia i pliki

swap - partycja wymiany

 

ciężko tak samemu podzielić, jeśli zainstalujesz system na partycjach LVM to potem możesz w dowolnej chwili zmienić ich rozmiar, niektóre dystrybucje już automatycznie używają LVM

Cześć. Ja mam u siebie coś takiego.

+Partycja podstawowa sda1 montowana w “/” o rozmiarze 10 GB

+Partycja rozszerzona, a na niej:

*logiczna sda5 jako swap o rozmiarze 1.8GB

*logiczna sda6 montowana w “/home” zajmująca resztę przestrzeni dysku

 

Instalator Ubuntu zaproponuje ci instalację obok windows, tworzy on domyślnie chyba dwie partycje podstawowe, jedną systemową i drugą swap. Katalogu /home nie umieszcza na oddzielnej partycji, czyli tak jakbyś instalował windowsa tworząc wyłącznie “C”. Mageia instaluje według takiego schematu jak ci napisałem.