Partycjowanie - instalacja windows obok ubuntu

Witam,

Otóż mam problem z zainstalowaniem windowsa obok mojego ubuntu . Nie chciałbym tracić danych na linuxie(jak i tego sysytemu), więc muszę ( z tego co wyczytałem w internecie) podzieliś dysk na partycje. Jednak nie wiem jak . Zainstalowałem program GParted i nim chciałbym podzieliść dysk na partycje linuxową i windowsową. Nie wiem też jakie wartości ustawić. Jeżeli ktoś byłby w stanie mi pomóc będe niezmiernie wdzięczny.

 

W załączniku znajduje się screenshot z GParted.

post-270542-0-77668400-1425319415_thumb.

Odejmij pierwszej partycji minimum 200GB. Pamiętaj 1GB to 1024mb

Usuń partycję /dev/sda2 (przesuwanie będzie trwało prawdopodobnie dłużej, a to tylko swap, więc można spokojnie usunąć), zmniejsz partycję /dev/sda1 i z niej wydziel partycję dla Windows i swap.

Operacje na partycjach są ryzykowne i istnieje prawdopodobieństwo, że stracisz dane, więc kopia zapasowa najważniejszych plików to obowiązek. Poza tym kopia zapasowa to zawsze obowiązek - dyski potrafią psuć się w najmniej spodziewanym momencie.

Niestety nie mogę zmniejszyć tej partycji

Minimalny rozmiar i maksymalny rozmiar jest taki sam

Daj jakiś zrzut czy treść błędu, bo na chwilę obecną nie wiem o czym do mnie rozmawiasz. Tak poza tym musisz odpalić Ubuntu z LiveCD, bo na działającym systemie nie zmniejszysz partycji - musi być odmontowana. Gdybyś miał LVM, to mógłbyś sobie partycjonować na działającym systemie.

Zapewne próbujesz zmniejszać partycję z poziomu działającego Linuksa. Tak się nie da, bo partycja sda1 musi być odmontowana, czyli nieużywana. Musisz to zrobić odpalając kompa z jakiejś dystrybucji live. Wtedy partycja sda1 używana nie będzie i zrobisz z partycjami co tylko chcesz. Partycję swap możesz zrobić później. Możesz użyć tej samej distro, z której instalowałeś system. Możesz pobrać z sieci jakąś dystrybucję - jest tego całe mnóstwo.

Uruchom komputer w Live CD.

Otwórz GParted, wejdź na dysk z twoim systemem.

Dalej jak w opisie na Twoim obrazku. http://postimg.org/image/3vkd5rzit/

Jak już będziesz miał tylko jedną partycje sda1 podziel ja na tyle partycji ile będziesz potrzebował.

Najlepiej tak: sda1 - linux, sda2 - swap, sda3 - windows. Ewentualnie jeszcze sda4 - magazyn na dane.

Po instalacji windows, będziesz musiał jeszcze zrobić update grub.

Wszystko ok od siebie jednak dodam że partycja WinZgrozy powinna mieć nie mniej niż 50GB…

Dla przykładu, ja bym zrobił w takich wielkościach:

sda1 - linux - 50 GB

sda2 - swap 1, 2, lub 4 GB w zależności od posiadanej ilości RAM i używania hibernacji kompa

sda3 - windows - 50 GB

sda3 - magazyn danych - reszta