Pascal czy C++ - dla początkującego [Solved]

Witam, chciałbym się nauczyć jakiegoś jezyka programowania, aby poźniej móc pisać np programy dla Windowsa.Nie miałem nigdy styczności z programowaniem. Moja wiedza na ten temat jest zerowa. Czytałem o podobnych “problemach” na wielu forach ale dalej nie jestem pewny. Pascal czy C++ (a może jakiś inny)?? Jeżeli Pascal to czy podręcznik “Praktyczny kurs Turbo Pascala” jest dobry dla początkującego?? Jeżeli natomiast C++ to którą z poniższych pozycji wybrać:

-Szkoła Programowania Język C++

-C++ dla każdego

-Symfonia C++

-C++ Bez obaw

-“Od zera do gier kodera” może jakiś inny podręcznik będzie jeszcze lepszy??

To nie jest prawda, nawet na tym forum nie przeczytałeś. Na tym forum było już mnóstwo podobnych tematów. Wystarczy przeszukać ten dział.

“Od zera do gier kodera” - jest dostępna w wersji elektronicznej, przynajmniej pierwsze rozdziały, ale bardzo dobrze wprowadza w zagadnienie.

“Myślenie w C++” - (ang “Thinking in C++”) wg mnie jest najlepsze (z książek) do C++

“Symfonia C++” - nie bierz tego nawet jak ci za to zapłacą - dla początkujących tak miesza w głowie że nic nie rozumieją, dla zaawansowanych to i tak już nic nowego.

Najlepiej to żadnych książek nie kupować bo tu “C++ Reference” masz wszystko.

Przykładów znajdziesz mnóstwo w googłe.

Co do Pascal’a, owszem jest mniej skomplikowany niż C++, ale zauważ że PHP, Java oraz wiele innych języków to jak by to powiedzieć … powiedzmy “plagiat” C/C++, więc znając C++ praktycznie znasz już wiele języków. Aplikacje okienkowe szybciej i prościej pisze się w Delphi (taki Pascal obiektowy). Przejście z C++ na Pascal jest bardzo łatwe, przejście z Pascala na C++ nie jest już takie łatwe. Tak czy owak sam musisz zadecydować.

C++! pasacal sux :slight_smile:

Wiele języków ma podobną składnie do c++ (np. php) przez co łatwiej Ci będzie się ich nauczyć. Większe możliwości (możliwość uruchamiania programów i pod windą i linuxem (i na innech os tez)

Zdecydowanie C++. Dlatego, że nie Pascal :wink: Pascal jest stary, niewygodny (deklaracja zmiennych tylko na początku kodu!), nie ma przyszłości i nie jest zbyt popularny.

1970 - język Pascal - autor: Niklaus Wirth

1971 - język C - autor: Dennis Ritchie

Stary powiadasz … rzeczywiście o wiele starszy niż C, o cały rok !!

Niewygodny powiadasz … Kiepskiemu tancerzowi prącie w tańcu mrowi - mądrość ludowa.

Nie ma przyszłości powiadasz … to porównaj daty najnowszych standardów C++ oraz Pascal’a obiektowego (tudzież Delphi)

Nie jest zbyt popularny powiadasz … no coś, racja, to może tez (idąc tym tropem) nie rób my nic pod unix/linux, bo nie jest tak popularny jak Windows, niech sobie M$ powiększa zyski.

Co do pisania programów pod unix/linux w Pascal’u proszę poszukać w google hasełko: Kylix

Hmm ale tutaj rozmawialiśmy chyba o pascalu a nie Opascalu…

Ale przecież mowa o C++ i Pascal, skąd nagle Object Pascal i C? To są inne języki programowania, a to że jedne się z drugich wywodzą to nie ma znaczenia, nie mieszaj :stuck_out_tongue: Pascal jest niewygodny w porównaniu do C++, kod jest zazwyczaj dłuższy i mniej czytelny (wg mnie)

Ponieważ C++ jest obiektowym C, zaś Object Pascal jest obiektowym Pascal’em. Jak chcesz porównywać to porównywaj albo C z Pascal’em albo C++ z Object Pascal’em. Porównywanie C z Obiekt Pascal’em lub C++ z Pascal’em jest trochę bez sensu. Co do mniejszej czytelności Pascal’a to mądrość ludowa z poprzedniego mojego postu nadał tu pasuje.

Ale takiego porównanie wynika z z tematu i pytania użytkownika dealer999, więc porównuje C++ i Pascala, jasne, że takie porównanie jest nieuczciwe. A wynik porównania jest wg mnie taki, że warto wybrać C++.

Jeszcze co do czytelności, oczywiście nieczytelny i długi kod można pisać w każdym języku, jednak porównując Pascala i C++, ten drugi pozwala pisać krótszy i czytelniejszy kod w związku ze składnią, większą ilością cukru składniowego i ogólnymi możliwości języka, a nie z powodu (nie)umiejętności programisty.

Krótszy nie znaczy czytelniejszy :roll: A kod w Pascalu moze byc czytelniejszy zwłaszcza dzięki deklarowaniu zmiennych w jednym miejscu…