Pascal czy C++ - dla początkującego [Solved]


(Tomasz Gawron) #1

Witam, chciałbym się nauczyć jakiegoś jezyka programowania, aby poźniej móc pisać np programy dla Windowsa.Nie miałem nigdy styczności z programowaniem. Moja wiedza na ten temat jest zerowa. Czytałem o podobnych "problemach" na wielu forach ale dalej nie jestem pewny. Pascal czy C++ (a może jakiś inny)?? Jeżeli Pascal to czy podręcznik "Praktyczny kurs Turbo Pascala" jest dobry dla początkującego?? Jeżeli natomiast C++ to którą z poniższych pozycji wybrać:

-Szkoła Programowania Język C++

-C++ dla każdego

-Symfonia C++

-C++ Bez obaw

-"Od zera do gier kodera" może jakiś inny podręcznik będzie jeszcze lepszy??


([alex]) #2

To nie jest prawda, nawet na tym forum nie przeczytałeś. Na tym forum było już mnóstwo podobnych tematów. Wystarczy przeszukać ten dział.

"Od zera do gier kodera" - jest dostępna w wersji elektronicznej, przynajmniej pierwsze rozdziały, ale bardzo dobrze wprowadza w zagadnienie.

"Myślenie w C++" - (ang "Thinking in C++") wg mnie jest najlepsze (z książek) do C++

"Symfonia C++" - nie bierz tego nawet jak ci za to zapłacą - dla początkujących tak miesza w głowie że nic nie rozumieją, dla zaawansowanych to i tak już nic nowego.

Najlepiej to żadnych książek nie kupować bo tu "C++ Reference" masz wszystko.

Przykładów znajdziesz mnóstwo w googłe.

Co do Pascal'a, owszem jest mniej skomplikowany niż C++, ale zauważ że PHP, Java oraz wiele innych języków to jak by to powiedzieć ... powiedzmy "plagiat" C/C++, więc znając C++ praktycznie znasz już wiele języków. Aplikacje okienkowe szybciej i prościej pisze się w Delphi (taki Pascal obiektowy). Przejście z C++ na Pascal jest bardzo łatwe, przejście z Pascala na C++ nie jest już takie łatwe. Tak czy owak sam musisz zadecydować.


(Krzkaczor) #3

C++! pasacal sux :slight_smile:

Wiele języków ma podobną składnie do c++ (np. php) przez co łatwiej Ci będzie się ich nauczyć. Większe możliwości (możliwość uruchamiania programów i pod windą i linuxem (i na innech os tez)


(Sawyer47) #4

Zdecydowanie C++. Dlatego, że nie Pascal :wink: Pascal jest stary, niewygodny (deklaracja zmiennych tylko na początku kodu!), nie ma przyszłości i nie jest zbyt popularny.


([alex]) #5

1970 - język Pascal - autor: Niklaus Wirth

1971 - język C - autor: Dennis Ritchie

Stary powiadasz ... rzeczywiście o wiele starszy niż C, o cały rok !!

Niewygodny powiadasz ... Kiepskiemu tancerzowi prącie w tańcu mrowi - mądrość ludowa.

Nie ma przyszłości powiadasz ... to porównaj daty najnowszych standardów C++ oraz Pascal'a obiektowego (tudzież Delphi)

Nie jest zbyt popularny powiadasz ... no coś, racja, to może tez (idąc tym tropem) nie rób my nic pod unix/linux, bo nie jest tak popularny jak Windows, niech sobie M$ powiększa zyski.

Co do pisania programów pod unix/linux w Pascal'u proszę poszukać w google hasełko: Kylix


(Krzkaczor) #6

Hmm ale tutaj rozmawialiśmy chyba o pascalu a nie Opascalu...


(Sawyer47) #7

Ale przecież mowa o C++ i Pascal, skąd nagle Object Pascal i C? To są inne języki programowania, a to że jedne się z drugich wywodzą to nie ma znaczenia, nie mieszaj :stuck_out_tongue: Pascal jest niewygodny w porównaniu do C++, kod jest zazwyczaj dłuższy i mniej czytelny (wg mnie)


([alex]) #8

Ponieważ C++ jest obiektowym C, zaś Object Pascal jest obiektowym Pascal'em. Jak chcesz porównywać to porównywaj albo C z Pascal'em albo C++ z Object Pascal'em. Porównywanie C z Obiekt Pascal'em lub C++ z Pascal'em jest trochę bez sensu. Co do mniejszej czytelności Pascal'a to mądrość ludowa z poprzedniego mojego postu nadał tu pasuje.


(Sawyer47) #9

Ale takiego porównanie wynika z z tematu i pytania użytkownika dealer999, więc porównuje C++ i Pascala, jasne, że takie porównanie jest nieuczciwe. A wynik porównania jest wg mnie taki, że warto wybrać C++.

Jeszcze co do czytelności, oczywiście nieczytelny i długi kod można pisać w każdym języku, jednak porównując Pascala i C++, ten drugi pozwala pisać krótszy i czytelniejszy kod w związku ze składnią, większą ilością cukru składniowego i ogólnymi możliwości języka, a nie z powodu (nie)umiejętności programisty.


(Krzkaczor) #10

Krótszy nie znaczy czytelniejszy :roll: A kod w Pascalu moze byc czytelniejszy zwłaszcza dzięki deklarowaniu zmiennych w jednym miejscu....