[PASCAL] Jak zapisać program?

Witam!

Chodzi mi oto, że jak już napiszę programik to jak mam go zapisać? Czy w ogóle da się to uczynić?

PROSZĘ O POMOC

Z GóRY DZIĘKS ZA ODP. :slight_smile:

Kod źródłowy to zwykły tekst - czyli w pliku tekstowym. A kompilatorem można zrobić z tego pliku tekstowego plik wykonywalny. Jak to zrobić zależy jakiego kompilatora używasz, informacje na ten temat na pewno znajdziesz w dokumentacji tego kompilatora.

A może byś podał jakiego używasz kompilatora, bo nie jesteśmy wróżkami.

Niektóre kompilatory przy kompilacji od razu zapisują plik. Ale i tak nie ma możliwości, żeby nie było takiej opcji w menu. Tak ciężko rozwinąć na pasku narzędzi File :?: Na 101% tam jest ta komenda.

Używam Turbo Pascal 5.5 - jest tam File ~>Save - ale tam savuje w jakimś nieznanym rozszerzeniem - PAS czy coś takiego… a co to ten kompilator?

A co ma rozszerzenie do typu pliku? To tylko część nazwy., PAS sugeruje, że to kod źródłowy PAScala. Zapewne jest to prosty plik tekstowy. Spróbuj otworzyć ten plik za pomocą jakiegoś edytora tekstowego, powinno zadziałać. Jednak jest to oczywiście tylko kod źródłowy.

Hmm czy ten dział nie nazywa się przypadkiem ‘Programowanie’?

nie wiesz co to kompilator a chcesz pisać programy? :x

najprościej mówiąc to coś co tłumaczy tekst na język komputera!

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kompilator

No dobra więc jakiego mam użyć kompilatora - jak zapisać? Weście pomóżcie bo dopiero robię małe kroczki w programowaniu :beksa:

Nie używałem Turbo Pascala, ale jak go nie ogarniasz to przejdź do Free Pascala. Jak zapisać ? Normalnie. Przyzwyczajaj się, że pliki z kodem źródłowym w danym języku programowania mają specyficzne rozszerzenie.

PS. Dziwne, że w książce nie pisało co to kompilator…

Ok, spróbuję z Free Pascalem.

Czyli File ~> Save ? A może przez ten kompilator? pomóżcie :wink:

W ten sposób nikt Ci nie pomoże! Wpisz sobie w google to bedziesz wiedział! wystarczyło przeczytać mój link!

a czym jest Free Pascal czy Turbo Pascal?

Mu pewnie chodziło o to, czy przy kompilacji się automatycznie to zapisuje.

NO TAK. #-o #-o #-o

Kiepska ze mnie wróżka :smiley:

Poczekajcie - spróbuję to baardzo jasno wyjaśnić:

Piszę kod w Pascalu - czyli pisze pewien program. Później chcę zobaczyć jak on będzie działał - czyli chcę go zapisać jako plik wykonywalny - *.exe .

Oto mi właśnie chodzi :!:

Dlatego proszę o wyjaśnienie jak mam tego dokonać krok po kroku. Mam nadzieję, że mi pomożecie. :roll:

To pisz od razu, że chodzi o *.exe , a nie o *.pas #-o

  1. Masz już napisany kod źródłowy w jakimś wysokopoziomowym języku - np. w Pascalu.

  2. Klikasz na File -> Save i zapisujesz plik jako *.pas.

  3. Wywołujesz kompilację jakąś opcją z menu.

  4. Program się kompiluje: kod źródłowy z *.pas zostaje zamieniony na język maszynowy niskiego poziomu.

  5. Program się kończy kompilować - powstaje plik wykonywalny *.exe.

  6. Zazwyczaj ten plik jest w tym samym katalogu co kod źródłowy z rozszerzeniem *.pas.

Jak to dalej jest niejasne (w co wątpię), to napisz, to ściągnę Free Pascala i pozaznaczam Ci to tak jak w KomputerŚwiat to robią.

  • tylko tego nie wiem jak mam to zrobić?
  • wiesz łatwo powiedzieć, ale spróbuję :slight_smile:

A co tu próbować ?!

Rozwijasz pasek Compile i klikasz _ Compile _. Po udanej kompilacji rozwijasz pasek Run i klikasz _ Run _.

Z tego co pamiętam to w pascalu 5.5(najwyzej zamiast destination moze sie nazywac inaczej) zeby skompilować do pliku wykonywalnego .exe to w opcji Compilation jako Destination musisz wybrac Disk zamiast Memory.

Dobra już wszystko wiem :slight_smile: Dzięki wszystkim za pomoc :slight_smile: