Pascal - problem z modułem (czy czymś tam) Ctr

(Igorbugajski2) #1

Otóż uczę się programować w Pascalu, i w tym czymś, z czego się uczę (to chyba książka, ale na komputerze, w formacie .pdf) jest wzmianka o wykorzystaniu modułu Ctr, i że trzeba na początku napisać uses Ctr;. Jak skopiowałem z tamtąd program, to działa w porządku, ale jak sam próbuje pisać, to mam błąd, że "File not found (CTR.TPU)

Prosiłbym bardzo o pomoc, ponieważ to akurat "ta fajniejsza część", ponieważ jest o kolorach, a lubię, kiedy jest kolorowo. XD

@edit Już wszystko gra. Po prosu pisałem Ctr, a powinienem Crt. XD

(Johny) #2

Dlatego tak ważne jest,aby na spokojnie uważnie przeanalizować program,gdy z jakiegoś powodu nie działa.

Następna sytuacja jest z liczbami zmiennoprzecinkowymi,gdy błąd się nakłada

np. mamy np. taką sytuację,że liczba jest zaokrąglana do pełnej wartości

np. dodajemy 10 razy

For i:=0 to 10 do Begin

x:=x+0.8;

end;

Liczba może być zaokrąglana przykładowo do 1.0

więc zamiast tego mamy

x:=x+1.0;

spodziewamy się wyniku 8,a dostajemy 10,nie 10*0.8 ale 10*1

Nie bierz tego dosłownie,to jest tylko przykład,nie należy do końca ufać komputerowi właśnie przez traktowanie liczb zmiennoprzecinkowych,przepełnień,sprawdzać,czy wynik jest na pewno prawidłowy

Jest gro algorytmów,gdzie rozwiązanie mieści się w przedziale od a do b,tak jest np. z liczeniem pierwiastków przez rozkład liczby (algorytm Bisekcji),np. pierwiastek z 4 może wynosić 2.0,ale równie dobrze 1,9.

Twój przypadek był na tyle dobry,że program się nie skompilował z błędem,ale gorsze są błędy w obliczeniach,program się kompiluje,ale obliczenia dają fałszywe wyniki

(Igorbugajski2) #3

To już inny problem, ale napiszę to w tym samym temacie, to będzie mniej tłumaczenia. (Po za tym polega na [prawie] tym samym)

Teraz mam taki sam problem z modułem Graph, tylko, że teraz sprawdziłem dokładnie, czy jest tak samo, jak kopiuje program, to też mam błąd.

(system) #4

Pokaż ten twój kod programu. Wróżką tutaj nikt nie jest.

(Igorbugajski2) #5

W kodzie jest dużo błędów, ale je poprawiam zawsze. (To jest skopiowane :wink:)

Na czerwono zaznaczyłem miejsce, w którym pojawia się błąd.

program P07 5;

uses Graph; {deklaracja modułu Graph}

var Karta,Tryb : Integer;

begin

{rozpoznajemy kartę graficzną i tryb}

DetectGraph(Karta,Tryb);

{włączamy tryb graficzny}

InitGraph(Karta,Tryb,'c:\bp\bgi');

Circle(50,50,20); {rysujemy okrąg}

ReadLn;

CloseGraph; {wyłączamy tryb graficzny}

end.

(system) #6

Dziwny program testowy z Twojej strony :

Program grafika;

uses graph;

var sterownik,tryb:integer;

begin

sterownik:=Detect;

Initgraph(sterownik,tryb,'');

LineTo(1,100);

readln;

CloseGraph;

end.

W przypadku TP standardowy folder instalacji z sterownikami to c:\tp\bgi a na to należy zwrócić uwagę.

(Igorbugajski2) #7

Ale problem jest taki, że wyskakuje mi błąd file not found (GRAPH.TPU)

(system) #8

Błąd sam mówi za siebie, albo brakuje Tobie biblioteki albo po prostu musisz ustawić ścieżkę.

(Igorbugajski2) #9

Wszystkie rzeczy mam, a jak ustawiam ścieżkę, to kompiluje się, ale gdy uruchamiam program, to wyskakuje błąd. :frowning: