Pascal- Problem z włączeniem biblioteki initGraph

Mam problem z włączeniem biblioteki InitGrapch. Kod:

Uses GRAPH;                             

Var

  ster,tryb:integer;


Begin

ster:=VGA; tryb:=VGAHi;                

InitGraph(ster, tryb, 'C:\BP\BGI' ); {linia}   

End.

Przy komentarzu {linia} (InitGraph(ster, tryb, ‘C:\BP\BGI’ ); Mam problem z identyfikacją ścieżki. O co chodzi z tą ścieżką i co w niej się znajduje? Czy to jest prawidłowy kod?

Może wyjaśnię co ten kawałek kodu robi.

Po pierwsze kod ten przeznaczony jest dla aplikacji pod DOSa. InitGraph inicjalizuje grafikę przy pomocy sterownika (pierwszy parametr) ustawiając rozdzielczość i głębię kolorów (drugi parametr). Trzeci parametr określa katalog w którym znajdują się pliki .bgi (sterowniki, np. jeśli sterownik to vga, w katalogu powinien być vga.bgi) i .chr (pliki z czcionkami). VGAHi to tryb 640x480 w 16 kolorach.

Niczego super nie osiągniesz używając BGI i pascala z uwagi na ograniczenia pamięci. 256 kolorów możesz wydusić wyłącznie w rozdzielczości 320x200 (nawet nie 320x240). Na nic więcej tryb zarządzany aplikacji i VGA nie pozwalają. Jeśli odpalasz całość pod Windą, oczekuj, że może nie zadziałać wcale.

Więc, jak brzmi prawidlowa ścieżka plików?

Knopix a kto wie, gdzie u ciebie w komputerze zainstalowany jest Borland Pascal ?? nie oczekuj na to, że ktoś włamie Ci się na komputer i sprawdzi, gdzie w jakim katalogu jest umieszczony Borland Pascal i jego sterowniki BGI :wink:

żal.pl

Windows + R

cmd [enter]

cd /d c:

dir /s /b /a-d *.bgi

Też miałem taki problem (ale z Turbo Pascalem). Tam trzeba podać ścieżkę do folderu BGI, który znajduje się (a raczej powinien być) w folderze z kompilatorem.

Poza tym zgadzam się z Ryan’em, że nic wielkiego nie osiągniesz. Jeśli mogę, to polecam WinGraph’a, dzięki niemu możesz pisać programy w trybie graficznym pod Windows’a (z użyciem myszki i klawiatury). tu znajdziesz więcej informacji na jego temat (niestety po angielsku - jak coś, to pisz, pomogę stawiać pierwsze kroki)

aha! On wymaga FreePascal’a 2.0.4

sam z niego korzystam i szczerze polecam!

A ja nie polecam. :wink: FP ma wsparcie dla WinApi. Sensu pisania aplikacji DOSowych nie ma już od dawna. Zresztą większość z Was uruchamia programy pod Windows. Więc dlaczego nie pisać aplikacji pod Windows? Grafikę ma się poniekąd za darmo…

Ale używając modułu WinGraph, nie piszesz aplikacji DOS-owej. Po wywołaniu InitGraph okienko poleceń (DOS-owe) znika i pojawia się normalne (Windows’owskie) okienko.

Takie pisanie jest dla mnie łatwiejsze, bo kompletnie nie wiem jak zabrać się za pisanie