[pascal] uporzadkowanie liczb rosnąco

(Lvki32) #1

witam, mam problem ze zrobieniem programu w turbo pascalu. ma to być program, który po wpisaniu trzech dowolnych liczb ułoży je od najmniejszej do największej. męczyłem się z procedura if-then-else ale nic mi to nie dało. jak wykonać taki program? prosiłbym o fragment kodu, wg którego mógłbym dokończyć program ewentualnie o w miarę jasne wytłumaczenie co i jak po kolei. chodzę do 1 liceum więc najlepiej gdyby program był w miarę najprostszy i nie zawierał w sobie zbyt skomplikowanych procedur :slight_smile: z góry dziękuję za pomoc i proszę o odpowiedzi bo sam sobie z tym nie poradzę a w google nie znalazłem zbyt wiele pomocnych artykułów

(Sawyer47) #2

"... bo w ogóle nie szukałem".

http://www.google.com/search?client=ubu ... 8&oe=utf-8

Wystarczy sobie wziąć kartkę, długopis i rozpisać jakie porównanie trzeba wykonać, aby posortować 3 liczby. Oczywiście najfajniej, gdyby była to minimalna liczba porównań.

(Kawior1+Dobreprogramy) #3

Nie trzeba jakichs wymyślnych procedur - swoją drogą radzę sprawdzić co to procedura, wystarczy zastosować warunek (if) odpowiednią ilość razy. Radzę sobie rozpisać algorytm najlepiej na schemacie blokowym aby łatwo móc zaprogramować ten algorytm.

(Lvki32) #4

szukałem ale nie wiedziałem, że bąbelkowe to to, którego szukam :slight_smile: dzięki za pomoc