[Pascal] Użycie modułu CRT zawiesza system


(Hubertszachownica) #1

Witam.

Korzystam z programu Turbo Pascal 7.0. Podczas użycia modułu CRT podczas kompilacji system zawiesza się. Instalowałem patche, jednak to nie pomogło. Pracuje na maszynie wirtualnej. System Windows Xp.

Proszę o pomoc.

Z góry dziękuje.


(kam104) #2

Zamiast bawić się tym starociem, spróbuj Dev-Pascal


(system) #3

Lub po prostu Geany + fpc


(Pablo_Wawa) #4

A próbowałeś kompilować program z poziomu aplikacji TURBO.EXE?


(Hubertszachownica) #5

Tak. Próbowałem. Jeżeli nie znajdę innego sposobu przestawię się na inny kompilator.


(Pablo_Wawa) #6

Ja też korzystałem z Turbo Pascala 7.0 pod Windows XP (na maszynie fizycznej) i na 3 różnych komputerach programy się poprawnie kompilowały.

A każdy program (z uses Crt) Ci się przy kompilacji wiesza? Nawet najprostszy? Może masz uszkodzoną wersję TP?


(Norbitor) #7

Swoją drogą polecałbym pobrać FreePascala jeżeli jesteś przyzwyczajony do TP7. Co do tego zawieszania, mógłbyś powiedzieć czy wywalany jest z tego powodu jakiś błąd? Może jest to znany Error 200?


(Hubertszachownica) #8

Tak. Najprostszy program. Komenda czyszczenia ekranu. Podczas uruchamiania nie pokazuje się żaden napis, a tylko komputer zawiesza się. Muszę wtedy zamknąć maszynę wirtualnej, nie mogę wrócić do systemu wirtualnego. Próbowałem z 2 wersjami TP.


(system) #9

Można przenieść się do epoki kamienia łupanego i napisać procedurę "czyszczącą" ekran. Jednak, jeżeli by taką procedurę napisać, będzie dość toporna. Sam kiedyś używałem TP 7.0 również na maszynie wirtualnej i nie działało poprawnie, system się wieszał po uruchomieniu programu, przeniosłem się na Windows 7 z już wspomnianym przeze mnie IDE i kompilatorem.

Pozdrawiam


(Tomek Matz) #10

@hubertsza

Może spróbuj uruchomić ten TP7 w DOSBox-ie http://forum.dobreprogramy.pl/jak-uruchomic-turbo-pascal-pod-windows-t419981.html ?

A najlepiej to zrób tak jak sugerują koledzy wyżej, tj. przenieś się na Free Pascal-a http://www.freepascal.org/download.var.


(Hubertszachownica) #11

Uruchomiłem Turbo Pascala pod DosBox-em. Moduł CRT działa prawidłowo. Dzięki za pomoc.