Pasek przy starcie ładuje się dopiero po ok. 90 sek. + niedziałający Windows Update

Od kilku tygodni mam problem z dwiema rzeczami:

Komputer uruchamia się baaardzo wolno = przy starcie jakby skanuje cały system by dopiero po ok. 90 sekundach załadować pasek u dołu.
Po uruchomieniu mam na nim jedynie symbol windowsa z lewej i godzinę, symbol baterii oraz logo NVidii z prawej strony.

Zauważyłem, że wraz z tym problemem nie działa mi też Windows Update. Czekam, kręci, aż albo cała plansza znika lub pokazuje się „Napraw błąd”.
Oczywiście brak wirusów, próbowałem naprawić ww błąd, ale nic nie pomogło. Na koncie drugiego użytkownika zachowanie takie samo.

Co można z tym zrobić?
Dzięki

Jaki system?
Wygląda to na infekcję. Dałbym logi z FRST i MBAM. Jednak najpierw daj z FRST, może @iJuliusz zobaczy w wolnej chwili…

Sprawdzałeś kiedyś w jakim stanie są dyski?

Przełącz wartości na dziesiętne, pokaż zrzut ekranu ze zmaksymalizowanym oknem programu:
CrystalDiskInfo 9.1.1 - dobreprogramy .

Ano, warto też sprawdzić SMART, to prawda :slight_smile:

Jak to zrobić?
Co do infekcji - skanowałem czym mogłem - online i nie tylko - Nic.

SMART OK na moje oko :slight_smile:
Uruchom FRST jako administrator i kliknij na „Skanuj”. W folderze z FRST powstanie tzw. log, czyli plik tekstowy z wynikami. Daj go tu i może @iJuliusz zobaczy lub ktoś inny.
Link do FRST:
Farbar Recovery Scan Tool 30.08.2022 - dobreprogramy
Będziesz miał 3 pliki:
„FRST”;
„Addition”
Trzeciej nazwy nie pamiętam teraz. Daj te 3 pliki.

1 polubienie

Addition.txt (58,4 KB)
FRST.txt (60,3 KB)

Pliki otrzymałem 2

1 polubienie

Musiałeś nie zaznaczyć shortcuts ale go można na razie pominąć - nie wystarczy kliknąć „pobierz” i „rozpocznij skanowanie”.

Być może da się odratować go po przez instalację z ISO - opcja uaktualnij jakby DISM i SFC wymięłko a na końcu FRST i FSS (Farbar Service Scanner), nawet bez czekania na Windows 10 23H2.

Czyli konkretnie - co mam zrobić?

1 polubienie

Na przyszłość czytać instrukcję: Raport obowiązkowy - Farbar Recovery Scan Tool

Wisi na forum od wielu lat.

OK, ale co teraz mam zrobić?

Witaj @Doob

Przejrzałem logi
Na początek zalecam sprawdzenie listy zainstalowanych programów i usunięcie nieużywanych
W autostarcie masz wiele wpisów, na ten moment nie umieszczę ich w skrypcie naprawczym, abyś mógł przejrzeć, które są niepotrzebne

Startup: C:\Users\4.6.20\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\eM Client Pro.lnk [2020-06-05]
ShortcutTarget: eM Client Pro.lnk -> C:\Program Files (x86)\eM Client\MailClient.exe (eM Client s.r.o.) [Brak podpisu cyfrowego]
Startup: C:\Users\4.6.20\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\GG Lite.lnk [2020-06-05]
ShortcutTarget: GG Lite.lnk -> C:\Program Files (x86)\GG Lite\GG Lite.exe (www.gglite.com) [Brak podpisu cyfrowego]
Startup: C:\Users\4.6.20\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\Howard.lnk [2022-06-14]
ShortcutTarget: Howard.lnk -> C:\Users\4.6.20\AppData\Local\Howard\Howard.exe (the sz development) [Brak podpisu cyfrowego]
Startup: C:\Users\4.6.20\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\MinimizeToTray 1.9.Exe — skrót .lnk [2020-06-08]
ShortcutTarget: MinimizeToTray 1.9.Exe — skrót .lnk -> C:\Users\4.6.20\Desktop\S\MinimizeToTray 1.9\MinimizeToTray 1.9.Exe () [Brak podpisu cyfrowego]
Startup: C:\Users\4.6.20\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\PopTray.lnk [2020-06-05]
ShortcutTarget: PopTray.lnk -> C:\Program Files (x86)\PopTray\PopTray.exe (Renier Crause) [Brak podpisu cyfrowego]
Startup: C:\Users\4.6.20\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\PopTrayU.lnk [2022-09-13]
ShortcutTarget: PopTrayU.lnk -> C:\Program Files (x86)\PopTrayU\PopTrayU.exe (Jessica Brown) [Brak podpisu cyfrowego]
Startup: C:\Users\4.6.20\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\Signal 1.39.4.lnk [2021-01-13]
ShortcutTarget: Signal 1.39.4.lnk -> C:\Users\4.6.20\AppData\Local\Programs\signal-desktop\Signal.exe (Signal Messenger, LLC -> Signal Messenger, LLC)

Teraz plik naprawczy

  1. Pobierz ten plik i zapisz w katalogu z FRST, tzn. C:\Users\4.6.20\Desktop
    fixlist.txt (4,7 KB)
    „Plik naprawczy został utworzony tylko dla Ciebie, nie należy go stosować na innym komputerze”
  2. Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.
  3. Po restarcie wklej plik wynikowy.
  4. Pobierz ADWCleaner
  5. Uruchom z Uprawnieniami Administratora, uruchom skanowanie.
    Jeśli znajdzie linie z Preinstalled to odznacz, resztę oczyść
  6. Wklej plik wynikowy.

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Zrobię jak piszesz i dam znać.
Tak na szybko: To co mam zainstalowane używam, a autostart mam dokładnie posortowany.

Plik wynikowy po FRST:
Fixlog.txt (12,2 KB)

Wynik skanu z ADWCleaner:


(Problem jednak w tym że te dwa potencjalnie niepożądane elementy znam, sam instalowałem, więc ich nie ruszałem - mam na siłę je usunąć?)

Póki co komputer (Wyłączałem i włączałem go kilka razy) uruchamia się szybko z ikonami na dole, ale co do Windows Update to co prawda okno samo już nie znika ale:

Zrób jeszcze dwa skany

Pobierz i uruchom FSS , zaznacz wszystkie okienka (zaptaszkuj) i zrób skan.
Wstaw log do wglądu.

Przejrzę wynik, a w tym czasie zrób skanowanie MBAM

  • Pobierz MalwareBytes MBAM 4
  • Zamknij wszystkie aktywne programy i przeglądarki.
  • Zainstaluj MBAM w wersji na Komputer Osobisty
  • Pierwsze kroki - Wybierz wersję - darmowe Premium na 14 dni lub kontynuacja wersji podstawowej
  • Wejdź w Ustawienia w Prawym górnym rogu
  • Zakładka Bezpieczeństwo
  • Wyłącz Autouruchamianie, jeśli nie zamierzasz zostawiać programu w systemie
  • W Opcjach skanowania zaznacz trzy pierwsze z czterech dostępnych
  • Skanuj w poszukiwaniu Rootkitów
  • Skanuj archiwa
  • Użyj sztucznej inteligencji …
  • Wróć do Głównego Menu
  • Rozpocznij skanowanie, po przeskanowaniu oczyść to co znajdzie, wklej plik wynikowy.

Log FSS:
FSS.txt (4,6 KB)

Log Malwarebytes:
Log Malwarebytes.txt (1,4 KB)

1 polubienie

Zapisz plik w tym samym katalogu co poprzedni plik naprawczy
Uruchom FRST i kliknij Napraw
Po restarcie sprawdź, czy działa Windows Update

fixlist.txt (1,2 KB)

Zrobiłem to kilka razy: Niestety Update nadal nie działa:
Fixlog.txt (1,9 KB)

Zrób nowy skan FSS

Sprawdzę, czy wpisy coś zmieniły

FSS.txt (4,7 KB)