Paski na ekranie monitora - taśma?

Witam,

Czasami przy poruszaniu klapą od laptopa, ekran robi się szary wraz z paskami. Wygląda to mniej więcej jak brak lub szumy sygnału w telewizorze (z tym, że są one nieruchome) (w załączniku obraz, które lepiej odda to, co opisuję :wink: ).

W takiej sytuacji pomaga zamknięcie klapy. Wtedy komputer zostaje uśpiony. Po ponownym otwarciu laptopa wszystko jest już Ok…

Co to może być? Pierwsza myśl to uszkodzona taśma, która się wyrobiła od otwierania/zamykania klapy (laptop ma już 5-6 lat), ale być może coś z kartą się dzieje… Jakieś pomysły, co mogę zrobić aby to lepiej zdiagnozować?

Pozdrawiam,
Michał

Podłączyć laptopa do zewnętrznego monitora lub TV. Jeśli będzie OK, to wina leży po stronie matrycy lub jej podłączenia do płyty głównej laptopa, a nie po stronie karty graficznej.

1 polubienie

Właśnie jak to pisałem, to tak samo pomyślałem (jednak warto wyrazić “publicznie” swoje myśli, bo wtedy można wpaść na jakiś pomysł :wink: ). Czekam teraz aż problem się pojawi i podłączę laptop pod zewnętrzny monitor/telewizor.

Mimo wszystko, jestem otwarty na inne propozycje związany z diagnozą mojego przypadku :wink:

pzdr,
Michał

Wracam z uzupełnieniem

W momencie wystąpienia problemu podłączyłem laptop pod monitor i tam ekran był Ok… Mam rozumiem, że to wspomniana wcześniej taśma? Mam laptop Lenovo T430i. Czy ktoś się z Was orientuje, czy można w “domowych warunkach” wymienić taką taśmę na nową?

pzdr,
Michał

Można, jednak trzeba mieć talent do takich robót. Przewód jest zakończony po obu stronach wtyczkami. Jedna do matrycy, druga do płyty głównej. Oczywiście musi to być przewód przeznaczony do konkretnie Twojego modelu laptopa i Twojego modelu matrycy. W tej instrukcji widać co nieco: https://thinkpads.com/support/hmm/hmm_pdf/t430_t430i_hmm_en_0b48304_03.pdf

Hm, czyli jednak może to nie być takie proste… Dzięki za linka do specyfikacji.
O ile dobrze rozumiem, najprościej byłoby zdobyć całą matrycę i ją podmienić, bo taśmy są “na stałe” dołączone do niej? Z dokumentu tego dobrze nie widzę, ale tak zakładam…

Nie, nie! Nic podobnego. Taśma łącząca matrycę z płytą główną jest zakończona dwiema wtyczkami, po jednej z każdej strony. Trzeba po prostu nabyć ten przewód (piszę przewód, ponieważ tylko z jednej strony, przy jednej wtyczce przechodzi on w postać taśmy).

1 polubienie

Ok, czyli teoretycznie może nie być tak źle… kwestia dostania takiej taśmy od kogoś, kto taki laptop sprzedał na części… Z tym może być albo łatwo albo ciężko… niemniej jest szansa, że uda się coś takiego dostać… a podmianka to już raczej z górki… jeśli wszystko idzie poodkręcać…

Dzięki za §odpowiedzi :wink:

pzdr,
Michał