Paski na ekranie przy uruchamianiu Windowsa 8.1

Cześć. Mam pewien problem, na razie estetyczny, ale obawiam się , że może to być początek czegoś gorszego.

Dołączam zdjęcie, bo film za dużo waży wiec go nie będę wrzucał, chyba że będzie potrzeba.
W trakcie uruchamiania systemu pojawiają

się najpierw białe kropki/paski na ekranie pod napisem Lenovo po chwili pojawia się duży obszar lini pod ukosem nad napisem Lenovo. Po chwili to znika i system normalnie się uruchamia.

Czy ktoś wie co to może być lub jak sprawdzić co może mu dolegać?

Lenovo Z580
Windows 8.1 64
Intel Core i5-3210M 2.50 GHz
Ram 8GB
Dysk HDD
Intel HD Graphic 4000
NVIDIA GeForce GT 635M

Nie wiem jakie informacje jeszcze mogą być potrzebne.

Możesz sprawdzić sytuację pod zewnętrznym monitorem. Jeśli będzie podobnie to źle świadczy o karcie graficznej. Można się spodziewać że za jakiś czas zakończy współpracę.

Sprawdziłem. Podłączyłem poprzez hdmi do telewizora którego używam za monitor czasami oraz pod D-sub stary monitor CRT . W obu przypadkach nie pojawił się żaden pasek. Uruchamianie systemu wyświetlało na ekranie laptopa dopiero gdy się uruchomił to przeskoczyło na zewnętrzny monitor.

Wiec to dzieje się tylko gdy nie jest żaden monitor zewnętrzny podpięty.

Jakieś pomysły. Mam dwie karty, da radę jakoś podmienić z której ma domyślnie uruchomić.

Ale gdy są podłączone zewnętrzne monitory, to na ekranie laptopa jest też wszystko OK, bez pasków?

Tak, jest wszystko w porządku na obu ekranach (monitor zew. i monitor laptop) jeśli uruchomię komputer z podpiętym zewnętrznym monitorem. Brak jakikolwiek pasków.

A gdy odepnę zewnętrzny monitor i ponownie uruchomię komputer to już są paski na laptopie.

Mam wrażenie, że to problem sterowników. Sterowniki nVidia pewnie pobrałeś ze strony firmowej nVidii?

To się dzieje od niedawna, a świadomie aktualizowałem sterowniki jakieś ponad pół roku temu poprzez Driver Booster i do tej pory działało.

Skąd najlepiej pobrać sterowniki by je bezpiecznie zaktualizować?

Powinieneś odinstalować sterowniki obu kart graficznych przy pomocy DDU, czyli: https://www.dobreprogramy.pl/Display-Driver-Uninstaller,Program,Windows,47643.html
przy zalecanej opcji deinstalacyjnej.
Po restarcie komputera odczekać chwilę lub “ręcznie” uruchomić Windows Update i zgodzić się na zainstalowanie proponowanych sterowników. Zdać się na przyszłość na aktualizacje wyłącznie za pośrednictwem Windows Update.

1 polubienie
  • Problem z rozdzielczością lub odświeżaniem ekranu
  • Luz na styku taśmy z monitora pod klawiaturą
  • “Podkręcony” procesor Forum Lenovo

Sprawdź czy na Linux Live też pojawia się linia.

Dzięki za pomoc. Zadziałała pierwsza opcja.
Odinstalowałem sterowniki za pomocą programu który podałeś i już się nie pojawiały paski przy ponownym uruchomieniu , potem sterownik był dostępny w Windows Update.
Problem rozwiązany. Dzięki jeszcze raz. Dobrze, że to nie było nic poważnego.