Pasta chłodząca nie pomogła - co nie tak?

Miesiąc temu użyłem pastę chłodzącą Artic silver…, po miesiącu jest nawet gorzej… Czy źle ją rozprowadziłem, czy po prostu nie działa mimo dobrego rozprowadzenia? Czy jest sens zakładać poprzednie tworzywo chłodzące?

Dzięki!

Mowa tu oczywiście o paście termoprzewodzącej a nie chłodzącej. Na czapie procesora powinieneś dokładnie i równomiernie rozprowadzić warstwę pasty, nie grubszą niż kartka papieru. Na tym osadzić radiator i grzać. Dobre pasty potrzebują od około 70, do nawet 200 godzin wygrzewania aby osiągnąć maksymalną przewodność. Pasty nie może być za dużo, ani też za mało. Postaraj się nałożyć ją z rozsądkiem, z zapasem wystarczającym jedynie na wypełnienie szczeliny i niedoskonałości zarówno procesora jak i radiatora.

Powodzenia!

U mnie po około miesiącu widać było progres, spadek z 42-44 do 38 stopnia (radiator w całości miedziany). Jak kolega wyżej zauważa pasta to łącznik pomiędzy powierzchnią rdzenia a stopką radiatora i ma za zadanie powodować dobre przyleganie i wypełnienie szczelin (powierzchnia obu nie jest przecież idealnie gładka) co w rezultacie daje lepsze oddawanie ciepła. Być może naniosłeś jej zbyt grubo, co może powodować gorsze przewodzenie ciepła…

Z doświadczenia wiem że zbyt gruba pasta, przynosi więcej szkód niż pożytku, nie możesz jest też 1000 razy smarować i poprawiać bo wymieszasz ją z jakimś brudem i też stracisz cześć z właściwości. Warstwa ma być w miarę cienka tak do 0,5mm i równomiernie położona.

Jeśli chcesz sprawdzić temperatury w stresie skorzystaj z programu Orthos Stress Prime, który nawiasem mówiąc jest też świetnym narzędziem do sprawdzania stabilności przetaktowanego procesora i/lub pamięci ram

Starałem się właśnie tak posmarować, żeby z jednej strony pokryć całą powierzchnię, a z drugiej, żeby nie było za grube. Jeśli chodzi o grubość: to nie jest tak, że przykręcony radiator wyciska nadmiar pasty?

kolego malutka kropelke na srodku radiatora zrób albo na procku patrz na oznaczenie procesora nie dawaj za wiele a jak to nie daje nic to wina moze lezec po stronie płyty albo procesora nałuz paste zawsze na grafike i na płyte na ten mały hłodzacy radiator i musi ustapic

Ta metoda niestety kiepsko wypada (wystarczy sobie wyGooglować “Testy past termoprzewodzących - mity i fakty”).

To rada wyczytana w internetach? Niestety ten mit z kropelką wielokrotnie obaliłem, procek osiąga temperatury wyższe niż zupełnie bez pasty - powierzchnie nie stykają się równomiernie, kontakt z radiatorem ma tylko środkowa część czapy.