Pasta termoprzewodząca dostała się do pinów


(Drass) #1

Jak w temacie, została źle rozmieszczona i podczas jej ścierania dostała się do pinów w procesorze, są dostrzegalne mówiąc kolokwialnie tzw. zawieszenia, co więcej temperatura w procesorach jest większa, podejrzewam, że przyczyną jest właśnie owa pasta, która dostała się pomiędzy piny, pytanie jak ją tam wyczyścić, używając cienkiego pędzelka i alkoholu tylko rozmazuję tą pastę po powierzchni na której są piny. Jakieś propozycję ?

dziękuję za pomoc.


(JNJN) #2

Jaki to CPU? ale raczej trzeba usunąć mechanicznie.

Pasta użyta jaka? raczej nie przewodzi prądu, więc nic się nie stanie.

A to, że się grzeje, może za dużo pasty lub źle założone chłodzenie lub coś z CPU?

nakladanie-pasty-termoprzewodzacej-cpu-polecane-pasty-t72248.html


(Drass) #3

Jest to Athlon 6400 X2 Black Edition, faktycznie “pożera” więcej energii, przez co temperatura jest wyższa, jednak wcześniej takich problemów nie było, mowa tutaj o operacjach w których wykonywane są dość bardziej żerne zadania, przy normalnym korzystaniu nie ma problemów. Nałożona została pasta “Thermal Grease 1”. Z procesorem jest wszystko ok, radiator również stabilnie się trzyma, problem jest z gniazdem na procesor, gdyż ma dość nietypowo ułożone wejścia na podstawki, co uniemożliwia zamontowanie tych lepszych chłodzeń:

http://ee.gigabyte.com/products/page/mb … sme-s2_2x/

zaś przykładowe dobre chłodzenie rozwiązujące problem ma tak rozłożone wejścia pod podstawkę:

4juf.jpg

Jak widać, nie pasuje. Ponawiając, czy faktycznie pasta pomiędzy pinami nie jest pośrednią przyczyną takiej temperatury ( w stanie normalnej pracy) ?:

j9nh.jpg

Uploaded with ImageShack.us


(JNJN) #4

Pasta gdyby była problemem to robiła by zwarcie (sprawdź jej parametry elektryczne).

Zastosuj dobrą pastę, dobrze nałóż, dobry cooler, dobre wietrzenie budy i masz.

Podaj temperatury pod obciążeniem.

Musisz mieć gorąco w obudowie, bo temperatura chipów płyty 52 i 59 stopni, albo masz przekłamania w odczycie. Do CPU stosuj Core Temp.

Sprawdź te temperatury palcem, bo już powinny radiatory być mocno gorące.

http://www.overclock.pl/articles/show/i … ab-cooling

To praktycznie najtańsza pasta, więc co od niej oczekujesz - nie przewodzi prądu, więc raczej ma znikomy wpływ - wyczyść ile się da i będzie OK.


(Drass) #5
  1. Jaką pastę warto kupić ?

  2. Dobry cooler w tym przypadku może być trudny do osiągnięcia jedynie te odmiany boxowe z radiatorem i wentylem na nim, jednak osiągi ma on takie same jak ten oryginalny AMD dostarczony do procesora czy może się mylę, niestety allegro nie podaje prędkości maksymalnej wentyla dołączonego do procesora, z tego co widzę, producent również. Z tego co wypatrzyłem, w kategorii boxowych chłodzeń najlepszy jest ten, czy warto go kupić ?

http://allegro.pl/chlodzenie-cpu-amd-am … 74451.html

tym bardziej, że program AIDA podaje, że obroty w wentylku procesora wynoszą ponad 3000 RPM

Temperatura pod obciążeniem dochodzi nawet do 70 stopni procesor, a MCP to jest chyba któryś z mostków raczej północny bo to w nim są większe prędkości dochodzi czasem i do 80, ale to miało miejsce w upalne dni.

Radiatory na płycie głównej są ciepłe, natomiast radiator na karcie graficznej dosłownie parzy. Ściągnąłem lewą pokrywę obudowy, jednak na niewiele się to zdało.


(JNJN) #6

Wszystko masz napisane, tylko czytać.


(Drass) #7

Nie wszystko, jedynie o paście…


(JNJN) #8

CPU to grzejnik i tu zawsze będzie problem na chłodzeniu powietrznym ( jak chcesz wymienić musisz sam dobrać do swojej płyty, aby się cooler zmieścił) dobra pasta i podstawa to dobra wymiana powietrza w obudowie.

Z reszty chłodzonych elementów trzeba zdjąć chłodzenie, nałożyć nową pastę i sprawdzić temperaturę bezpośrednio na radiatorze (termometr), jak za wysoko dołożyć wentylator.

Zasada, czym niższa temperatura tym lepiej.


(Ja$) #9

Kolego procesor koniecznie trzeba wymyć izopropanolem lub czystym spirytusem po to by nie zabrudził gniazda. Pasta jeśli przewodzi prąd to źle, bo zwiera piny, ale jak nie przewodzi to też źle gdyż utrudnia kontakt procesora z gniazdem (zwiększa oporność). Do mycia użyj pędzelka z krótkim sztywnym włosiem, lub idź do jakiegoś serwisu RTV niech Ci umyją procesor w myjce ultradźwiękowej.

Polecam pasty termoprzewodzące:

:arrow: Artic MX-2

:arrow: Zalman ZM-STG2

Przeczytaj artykuł:

http://chlodzenie.net/reviews/test-past … i-fakty/2/

na stronie piątej masz test kilku sposobów nakładania pasty.