Pasywny komputer, do 1000 PLN - internet, filmy, muzyka, edytor tekstu [SOLVED]

Cześć,

poszukuję sprzętu, który zmieszczę w małej obudowie, ze zintegrowaną grafiką, 4 GB RAM-u, procesorem CHŁODZONYM PASYWNIE i PASYWNIE CHŁODZONYM ZASILACZEM oraz dysku SSD 128 GB, do maks. 1000 PLN. Zastosowanie to tylko internet, filmy YT, Spotify, edytor tekstu.

Myślałem nad płytami z wbudowanym procesorem [np. Intel ma takie], ale są jakieś straszliwie stare modele, z 2015 r.

Ma ktoś jakąś ciekawą propozycję? :slight_smile:

Jakieś peryferia? Będziesz planował rozbudowę? Jeśli nie, to może jakiś Compute Stick albo NUC?



cos z tego deseniu byś musiał poszukać,
zasilacz, to cos takiego pewnie…

jedna uwaga: nawet jeżeli weźmiesz mini i wszystko bezgłośne, to naprawdę POLECAM wybrać jakieś mini wentylatorek, do 10 DB, skręcić w nim nawet obroty na minimalne, ale niech pompuje na zewnątrz. 5 DB, to nawet nie powinieneś słyszeć a w Celsjuszach będzie zysk :wink: Jak się nie spodoba, to wywalisz, a koszt z 10 zł :wink:

Potwierdzam kwestię cichego wentylatora… Sam składałem sobie parę lat temu HTPC pod telewizor, też chciałem całkowicie pasywny układ, ale ostatecznie zostawiłem wentyl na zasilaczu i duży (pod względem średnicy) wentylator na obudowie, dmuchający do tyłu szafki pod telewizorem. Całość jest w zasadzie niesłyszalna, najgłośniejszy element zestawu to… napęd DVD :wink:

Ne planuję peryferiów, ale na sticka nie jestem gotowy :wink:

Myślę jeszcze nad serią Brix, np.

Crucial 4GB 1600MHz CL11 Low Voltage
139,00 zł
Crucial 120GB 2,5" SATA SSD BX300 OEM
189,00 zł
Gigabyte BRIX J3160 2.5"SATA BOX
459,00 zł
Wartość zakupów: 787,00 zł

Co sądzicie?

Już się pogodziłem, że jednak jakiś wentylator musi być. To nie studio nagrań, żona przeżyje.

Edycja: wziąłbym nową Malinę, ale architektura nie taka, popularnych dystrybucji jak Mint nie zainstaluję.

Poszukaj używanego NUC-a z i3, np:

i w RPi 2GB RAM do internetu może być trochę za mało… A bez szans na rozbudowę. To zresztą był też u mnie argument - wziąłem dość dużą budę z miejscą na GPU żeby w razie potrzeby zrobić z tego “konsolę do gier” :wink:

Bardzo dziękuję za porady, w szczególności za to, że przekonaliście mnie do wentylatora [pewnie miałbym problemy z przegrzewaniem w upalne dni] i nie skuszę się na nowe Pi. Moim zdaniem najkorzystniej cenowo dla warunków, których oczekuję, wychodzi obecnie najprostszy Brix, bo ma w zestawie obudowę i zasilacz a obudowa osobno kosztuje sporo.