PC bardzo wolno pracuje. Duże opóźnienia

Witam

Mam problem z PC (Windows xp HE, płyta główna Gigabyte GA-M61PME-S2P, procek AMD Athlon 64 Processor 3000+ 1,81GHz, 512 ram)który bardzo wolno pracuje. Wręcz nie da się na nim robić, ponieważ po każdym kliknięciu trzeba czekać kilkadziesiąt sekund a czasami nawet kilka minut zanim zobaczymy efekt. Co robić? Skanowałem go właśnie malwarebytes ale znalazł tylko 2 zarażone pliki: infininte.exe (PUP.Radmin) oraz wbpt0.dll (Exploit.Drop.GS).

W jaki sposób mogę jeszcze sprawdzić ten komputer pod względem oprogramowania jak również sprzętu? Patrzyłem na płytę główną i wszystkie kondensatory wyglądają OK. Od czego zacząć?

Sprawdź stan dysku w programie hd tune lub crystal disk info. 512 mb ramu pewnie także robi swoje 

Tak wygląda crystal disk info

2654773100_1428410252_thumb.jpg

Dysk nie pierwszej nowości, ale pierwsze zastrzeżenia j/w do pamięci RAM. Sprawdź w menadżerze zadań ile masz użycia pamięci. Na pewno będzie przekraczać te skromne 512MB. Modernizacja o dodatkową pamięć mile widziana. 1GB DDR2 kosztuje ok. 20-30zł (używana).

Miałem to samo, po paru dniach poszedł mi dysk przez bad sectory, lepiej przegraj ważne dokumenty na inny przenośny bo nic niewiadomo co może się stać.

Dołożyłem do 2gb ramu i prawie wcale nie widzę poprawy…

Jak wygląda użycie pamięci w menadżerze zadań?

Kontrolka dysku czerwona świeci ciągle czy mruga co jakiś czas?

w menadżerze pamięć fizyczna - razem 2031088, dostępne 1510428, bufor systemu 1291608.

Kontrolka dysku raz świeci, raz mruga.

Odczytaj z wykresu ile jest zajętej. Wstępnie widać, że zamontowałeś 2GB ale 1,5GB jest dostępne dla systemu.

Całkowicie teraz zaciął się system. Nie mogę nic zrobić i czekam już z 5 min.

Na wykresie widać, że wykorzystuje nawet nie 30%

Gdy zacina się kontrolka dysku nadal miga czy świeci ciągle?

W momencie zacięcia nie świeci tylko czasami bardzo rzadko mrugnie.

Pokaż listę procesów z menadżera zadań, może jakaś aplikacja szwankuje i robi problem.

Spojrzał ktoś na co pokazuje CristalDiskInfo  ?

 

Powoli ci się dysk kończy, możesz spróbować naprawić błędy ale ja bym się rozejrzał za nowym dyskiem. Ten jest dość stary i on ci najbardziej spowalnia system.

Tak wygląda wynik wynik po samym skanowaniu mhdd

3250700100_1428564884_thumb.jpg

według mnie jest ok więc skąd te problemy z dyskiem?

Mogę w jakiś sposób dzięki mhdd spróbować naprawić ten dysk? Jeśli tak to co robić?

Dysk nie jest w tragicznym stanie ale te 512MB ramu to zdecydowanie za mało nawet dla WinXP. Proponuję dokupić przynajmniej 512MB  Może spróbuj jakiegoś modyfikowanego (strasznie obciętego) WInXP?

Przecież napisałem, wyjąłem 512 a włożyłem 2 x po 1gb. I nadal to samo…

Ten dysk nie był nigdy demonem wydajności.

 

http://www.hdsentinel.com/storageinfo_details.php?lang=en&model=SAMSUNG%20SP0411N

 

30500 przepracowanych godzin to też niezły wynik. To niespełna 3,5 roku nieprzerwanej pracy, dzień w dzień przez 24 godzin dziennie.

Ok ale to nie znaczy, że mam go wyrzucać… chcę spróbować go naprawić.

Format, nowy dysk (sorry, 30tyś godzin to pełne prawo do emerytury), ewentualnie procesor (czy zdajesz sobie sprawę że na tę płytę możesz zamontować nawet 6 rdzeniowego Phenoma?) na przynajmniej Athlona X2.