PC - chłodzenie aktywne i pasywne, zamiana odprowadzenia ciepła


(Soulcatcher) #1

W swoim PC z tego co zauważyłem mam chłodzenie pasywne, wiatraki wyciągają powierze na zewnątrz obudowy. Nie licząc wentyla na radiatorze i grafice mam 4 wiatraki w obudowe co wyciągają powierze. I pytanie teraz takie. Czy takie chłodzenie jest dobre? Spotkałem sie z różnymi opiniami na ten temat i większość twierdzi że aktywne jest lepsze. Może faktycznie jest lepsze... może jak bym odwrócił te wiatraki w obudowie to wiało by do środka i był by lepszy efekt? Grafika grzeje najmocniej a w te upały to jest bardzo uciążliwe. Co doradzicie, co poradzicie?


(michq) #2

Oczywiście, że chłodzenie aktywne jest lepsze od pasywnego, ponieważ wentylator szybciej odprowadza ciepło z radiatora niż jakby go nie było. Dla każdego procesora i grafiki producenci podają maksymalne temperatury. Jeśli chodzi o zamianę “trybu” pracy wentylatora, to cyrkulacja powinna wyglądać tak, że od spodu i przodu wciągane jest zimne powietrze, natomiast od góry i tyłu wyciągane jest ciepłe powietrze. Oczywiście są obudowy, w których ta cyrkulacja wygląda inaczej, jednak w większości wygląda to tak jak opisałem.


(Longhorn2009) #3

Polecam filmik https://www.youtube.com/watch?v=oNkGB9mTOg0 Co do chłodzenia, im więcej wentylatorów tym lepsza wentylacja i niższe temp. - lepiej dla sprzętu. U siebie mam łącznie 8 wentylatorów, w tym 2 na chłodzeniu procka i 3 w obudowie. Temp. podczas pisania tego posta wynoszą ok. 30 st 775aea7e0c5000f0m.jpg a dodam że sprzęt pracuje ciszej niż niejeden laptop.


(Soulcatcher) #4

Czyli załóżmy że odwróce wentylator to z pasywnego będzie aktywny?


(Longhorn2009) #5

Pasywne to znaczy bez wentylatora, a nie odwrócenie wentylatora.


(Soulcatcher) #6

Ale gdybym odwrócił wentyle to będzie wtedywiało do środka? Czy byłby to bezpieczny zabieg? Było by wtedy lepiej niż teraz co mam 4 wiejące na zewnątrz? Czy lepiej jak wszystko do środka i będzie lepiej schładzać.


(Longhorn2009) #7

Oglądnij mój filmik na youtube o obiegu pozytywnym i negatywnym, najlepiej zrób żeby połowa wtłaczała powietrze, połowa wyciągała.


(Soulcatcher) #8

Akurat ten filmik oglądałem dano temu. To jaki wiatrak w którą strone? Ten co mam np z przodu obudowy i od góry to zrobić by wiało do środka? A ten co mam z tyłu i z bocznej kalapy to na zewnątrz? Bo ogólnie nie rozchodzi mi sie o chłodzenie procesora bo tam jest okej, ale o grafike ona grzeje przy czymś wymagającym na ponad 70stopni, a wtedy w środku obudowy jest ponad 40 stopni, no i to strasznie czuć to ciepło jak mamy kompa zaraz koło siebie


(Longhorn2009) #9

Góre na pewno zostaw aby wywiewał ciepłe powietrze, podobnie tył. Przód na pewno musi wciągać powietrze, a boczny de facto zakłóca tylko prawidłowy obieg powietrza w obudowie.


(Soulcatcher) #10

Czyli spróbować przekręcić bok i przód?


(Longhorn2009) #11

Tak.


(Soulcatcher) #12

OKI, później się tym może zajmę na czasie. Czy może Tył też przekręcić? bo wentyl z tyłu jest jakieś 3-4cm od radiatora, to może by było to dobre jako chłodzenie?


(Longhorn2009) #13

Tył ma wydmuchiwać powietrze jeśli tylko jest w górnej części obudowy. Powietrze ciepłe unosi się wyżej dlatego tylko takie ustawienie jest poprawne.