PC do ok.3000, bez HDD, jak najcichszy

Witam

Przymierzam się do kupienia nowego PC-ta. Zalezy mi na ciszy (najlepiej żeby był praktycznie niesłyszalny czyli poniżej 20dB - ewentualnie nieco ponad tej granicy).

Budżet to ok 3000zł bez HDD (mam WD 3200AAKS i dokupie drugi taki sam), monitora, klawiatury, myszki, głośników.

Komputer z przeznaczeniem bardziej do pracy ale i od czasu do czasu do gier (Crysis nie musi chodzić na full detalach :]).

Chciałbym aby komputer był jak najbardziej wydajny od kątem pracy z wieloma aplikacjami jednocześnie, programy graficzne, odtwarzanie full HD.

Przydałaby się też dobra karta muzyczna odrazu aby w przyszłości podłączyć i wykorzystać w pełni jakieś lepsze głośniki (np Logitecha Z-5500).

Proszę więc o złożenie w tej cenie komputera bez HDD i bez systemu operacyjnego (mam Win XP) i jak już pisałem wczesniej jak najcichszego (czyli dotyczy to przede wszystkim chłodzenia zasilacza, karty graficznej i procka).

Z góry dzięki za pomoc

płyta - Abit IP35, Abit IP35-E, Foxconn P35A-S http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2521-32

procek - coś z E8200 lub E8400 lub Q6600 ( chłodzenie Scythe Ninja)

ram - GoodRam DDR2 2 x 1GB 800MHz PRO (lub 900MHZ wedle uznania); Kingston HyperX DDR2 2x 1GB 800MHz CL4 Low-Latency; http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3332&action=all

zasilacz - Corsair CMPSU-520HXEU - 520W, Be-quiet Straight Power BQT E5-550W, Tagan U33 2-Force II Series 500W

obudowa np. Antec Performance One P180S silver (V1.1); NZXT Zero lub coś tańszego z CoolerMastera

Co do grafiki do jeśli komputer ma być głównie do prac biurowych to wystarczy np. GeForce 8600GT Gigabyte (chłodzenie pasywne). Karta dźwiękowa wystarczy Creative Audigy SE OEM [60-80zł] lub z droższych Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio.

jeśli do grafiki i filmów HD ta karte graficzną brać jakiegoś radka bo lepiej odciąża procka i podobno,lepiej filmy wyglądaja np: hd3650

firmy to ja wiem jakie są dobre, chodzi o konkretne modele w szczególności zasilacza (jak najcichszy i z zapasem mocy na reszte zestawu).

nie napisałem że komputer typowo do prac biurowych. poza tym jeśli chodzi o fullHD to juz lepszych rozwiązaniem chyba bedzie jakiś redeon 3850 niż GF8600GT.

prosze o konkretne odpowiedzi a nie pisanie firm samych lub sugerowanie creative audigy jako dobrą karte wykorzystującą moc głośników logitech z-5500…

To jest cichy i wydajny komputer? mhmhm…

E8200 (nie Quad, bo to ustrojstwo wydziela dużo ciepła i trzeba wydajne chłodzenie)

Abit IP35

2x2GB OCZ/Geil (o ile Vista x64, jeśli nie to 2x1GB starczy)

GF 8800GT + pasywne chłodzenie np THERMALRIGHT V2 VGA

Zasilacz niech Ci poleci ktoś inny, ja nie miałem styczności z niczym innym poza Codegenami i moim Fortonem ;p

Powinieneś się spokojnie wyrobić w 3k.

Foxconn P35A-S ~340zł

Intel Core 2 Duo E8200 /2.66GHz, 6MB, 1333MHz, BOX/ ~ 580zł + do tego jakieś chłodzenie :?:

sapphire Radeon HD3850 512mb ~530zł

Patriot 2GB (2x1GB) PC800 CL4 LLK lub OCZ PLatinum rev.2 ~160zl

Tagan 400W [TG400-U33] ~230zł

Cooler Master Elite 331 ~150zł

Pioneer DVR-215 SATA ~110zł

Creative Labs X-Fi mX Xtreme Audio /oem/ ~150zł

razem około 2250zł

GeForce 9600GT od Palita w icomp.pl kosztuje mniej bo 512 zł a jest wydajniejszy, ale w cenie 3000 zł bardziej opłaca się brać GeForce 8800GT/GTS 512MB, GeForce 8800GTS 320MB/640MB jest przestarzałą, nieopłacalną i nieprodukowaną już kartą, GeForce 8800GT/GTS 512MB jest dużo wydajniejszy kartą a w tej samej cenie.

Procek na 99,9% najlepszy na obecną chwilę dla mnie to E8400.

zasilacz wyglądający obiecująco (po parametrach i opiniach) Corsair CMPSU 520HXEU 520W - nie wiem czy to dobry wybór - prosze znawców zasilaczy o opinie na ten temat (pod względem ciszy ale i mocy).

pozostałe podzespoły nadal do wybrania

to proc i zasilacz ten co podałes i do tego

foxa p35a-s

llk patriot 2x1gb

pionner dvr-215

radek 38x0 lub 8800gt/gts 512

buda wedle gustu

No i warto dodać, że Quad w grach jest o gorszy niż E8x00. Taka informacja dla autora, może zainteresuje.

Quad (Q6600) bo raczej o tym mowa z tego co się orientuje moze i jest wydajny z racji czterech rdzeni ale to starsza technologia niż E8400 i bardziej energochłonna.

Myślę że E8400 zapewni obecnie komfort zarówno pracy wielu aplikacji równocześnie jak i płynność w grach.

Zakładając że decyzję co do procesora podjąłem (E8400) proszę o wskazanie najlepszego (->najcichszego i wydajnego) chłodzenia na ten procesor (biorąc pod uwagę potencjalny OverClocking (ale nie jakiś ekstremalny) :slight_smile:

w dalszym ciągu proszę o opinie co do kolejnych podzespołów (w zasadzie tylko pozostaje płyta główna, karta graficzna i RAM).

przydałoby się wyjście HDMI w karcie graficznej, ale bez tego też się obejdę jakoś z kablem DVI-HDMI.

przy wyborze karty graficznej prosiłbym o zwrócenie uwagi również na ciszę, chłodzenie jak najwydajniejsze ale i najcichsze.

podejmując jeszcze temat HDD: pisałem wcześniej że będą 2 dyski WD3200AAKS w RAID 0. czy dokupienie jeszcze jednego dysku superszybkiego np WD Raptor 74GB 10000 rpm na którym stałby system operacyjny będzie dobrym rozwiązaniem pod względem optymalizacji wydajności? (czyli system na Raptorze 10k rpm a wszystkie inne dane na macierzy RAID 0 z 2xWD3200AAKS).

tylko w takim przypadku zastanawiam się jak głośne są Raptory, 10k obrotów na minute może dawać się we znaki a np wg Siriusa WD raptor ma minimum 29dB… to troche głośno jak na moje wymagania.

Są jakieś dyski z 10k rpm cichsze niż te 29dB?

jak ma być do filmów to niech bierze tego radka… radek jest zrobiony do filmów HD a GF do grania…

jak już napisałem karta graficzna z przeznaczeniem bardziej do filmów full HD, aplikacji graficznych, obróbki grafiki, zdjęć, flash, może też tworzenie filmów - chciałbym aby pod tym kątem zapewniała płynną, komfortową pracę. (podając konkretny model karty graficznej proszę uwzględnić wymagania co do ciszy - ewentualnie jakie chłodzenie dodatkowe do grafiki zamiast standardowego aby było ciszej i równie albo i bardziej chłodno)

co do Q6600 nie masz racji na fabrycznym chłodzeniu nie przekracza 50 stopni w stresie, znajomy go ma :wink:

a na co dzień ma temp 20 - 30 stopni

a jeżeli zależy ci na ciszy wyklej budę dodatkowo np. tą mata http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/ … ,id,42345/

co do twardziela możesz go wyciszyć np. w czymś takim (dosyć dobrze wycisza) http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/ … ,id,28019/

co do zasilaczy które wyżej wymieniłem każdy z nich jest równie cichy, z tym że do OC najlepiej nadaje się Corsair

czy ta pamięć: http://www.sirius.pl/komputery/towar_ce … CZ2RP.html

jest dobra? o ile się orientuję to przy podkręcaniu procesora poprzez zwiększenie FSB pamięci też muszą pracować na wyższych częstotliwościach - te OCZ wydołają prace np na 450MHz (podnosząc FSB procesora E8400 z 333 do 450MHz pamięci też muszą być na 450MHz? ?

prawdopodobnie tak… ale żeby mieć 100% pewności weź raczej

goodram PRO900… idą podobno na 1200MHz…

http://www.sirius.pl/komputery/towar_ce … B_CL5.html

Mają CL5, a wolałbym żeby miały jak najniższy a max CL4.

opóźnienie CL też odgrywa rolę w szybkości działania całej platformy więc lepiej jak jest mniej, mam racje? jeśli nie to niech ktoś mnie poprawi

wstępnie złożyłem takiego kompa:

PROCESOR E8400 764zł Komputronik

PŁYTA GŁ. Foxconn P35A-S 320 zł sirius

GRAFIKA [GeForce 9600 GT Palit 512MB 2xDVI & HDMI & SPDIF (PCI-E) Sonic](http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/PCI_Express_x16/chipset_nVidia/GeForce_9600_GT/GeForce_9600_GT_Palit_512MB_2xDVI HDMI SPDIF_PCI_E_Sonic/pelny,id,52966,s,1/) 599 zł komputronik

RAM OCZ Platinum Rev.2 DDRII 2GB/800 (2 x 1GB) CL4 170zł sirius

ZASILACZ Corsair CMPSU-520HXEU349zł komputronik

OBUDOWA Antec Gamer Nine Hundred Case 419zł komputronik

Największy dylemat mam co do grafiki. Chciałbym aby było ciche chłodzenie i jednocześnie skuteczne. Ten GF9600GT będzie cichy?

Nie wiem czy ta obudowa jest wystarczająco cicha… prosiłbym o wskazanie obudowy jak najcichszej z pełną regulacją obrotów wentylatorów i jak najbardziej praktyczną.

Ta anteca którą podałem wygląda zachęcająco, ale 3 wiatraki mogą jednak chuczeć.

W sumie 419zł za obudowe to troche sporo, a czy np ta: http://www.komputronik.pl/Obudowy/Coole … ,id,34670/ byłaby godna polecenia?

Weź zasilacz tańszy. Np OCZ 480-500W za ~210zł i obudowe tańszą to odrazu kupisz chłodzenie na proca, bo te boxowe będzie ci psuć ciszę

Przy platformie AMD jest spora różnica między CL5 a CL4 bo procki AMD nie lubią wysokiego CL, przy Intel jest mała różnica.

Goodramy PRO można ustawić na CL4.