PC i korzystanie z karty graficznej TYLKO w grach

Cześć, większość laptopów na pulpicie działa na zintegrowanej karcie graficznej w procesorze, jednak kiedy uruchamiamy grę [lub pod danym obciążeniem] uruchamia się dedykowana karta graficzna. Chciałbym poruszyć temat uruchamiania karty graficznej tylko i wyłącznie w grach na komputerze stacjonarnym - czy ogólnie dało by radę coś takiego zrobić?

Na pewno oszczędziłbym na prądzie, gdyż mam kartę graficzną od Gigabyte (nvidia), która posiada 3 wiatraki - pobiera to trochę mocy i dodatkowo jest dosyć głośne. Moje pytanie brzmi czy w jakikolwiek sposób karta graficzna mogłaby być automatycznie wyłączana i mógłbym lecieć na “integrze”.

 

 

Cześć,

Takie zastosowanie nie ma sensu w PC. Musiałbyś przepinać kabel z dedykowanej karty do złącza na płycie. W lapku do ekranu jest poprowadzona jedna taśma z której korzysta i intergra i dedykowana.

 

Pozdrawiam,

Polski Derp

Polski Derpie, nie pytałem czy ma to zastosowanie w PC, każdy ma własne potrzeby. Jeśli chodzi o te przepinanie kabla to wiem, jednak szukam dla tego jakiejś softwarowej alternatywy : ]

Nie, nie da się tak po prostu. Musiałbyś własnoręcznie napisać sterownik tym zarządzający znając dokładną specyfikację obu kart graficznych (a twórczy nie oddadzą ci kodu, uwierz mi).

Raczej nie da się tego zrobić.

W płytach dla komputerów stacjonarnych bios steruje tym która karta jest uruchamiana (dedykowana na PCI/PCIE czy zintegrowana) i dzieje się to w początkowym etapie uruchamiania komputera, na samym początku Power-On Self-Test (POST). Potem bios zaczyna bootowanie systemu z użyciem wybranej karty graficznej i nie ma możliwości zmiany wyboru.

Często w biosie jest opcja pozwalająca określić którą kartę płyta ma spróbować uruchomić najpierw a którą dopiero jak uruchamianie tej pierwszej się nie powiedzie ale i tak nie ma potem możliwości przełączenia na drugą kartę.

Tak już trochę teoretyzując może i dałoby się napisać zmodyfikowaną wersję biosu która dawałaby możliwość przełączania kart ale nie wiem czy sama modyfikacja biosu umożliwiłaby takie interaktywne przełączanie sterowane software’owo.

Teoretycznie istnieje możliwość że powstały takie płyty hybrydy które umożliwiają instalację 2 kart graficznych (słabszej o mocniejszej) i takie ich przełączanie jak w laptopach ale jeśli istnieją to na pewno są one bardzo rzadkie drogie i trudne do zdobycia.

Kombinujesz chłopie jak koń pod górę. Same 3 wiatraczki pobierają znikomą ilość prądu, karta graficzna w idle również.

Za głośno? To rusz d… palce do panelu sterowania Nvidia (ewentualnie softu typu MSI Afterburner) i ręcznie ustaw sobie prędkość wiatraków.