PC nie startuje z nagrywarką dvd

(danyll) #1

Mam problem z komputerem na którego chwilowe rozwiązanie wpadłem przypadkowo:/ Otóż jak mam podłączony dysk ata kablem do wejścia ide1 i nagrywarkę drugim kablem do ide2 to komputer nie chce się włączyć, tzn słychać jak chodzi jednak nawet monitor się nie chce zapalić(jest pomarańczowa lampka zamiast żółtej, tak jakby w ogóle nie czytało nic z dysku). W biosie mam ustawione first boot na hdd-0 a reszta na disabled (nie ma bootowania z cd-romu). Po odpięciu kabla od cd-romu (nagrywarka dvd) komputer startuje prawidłowo. Nie wiem jak to naprawić tzn mieć podłączone razem dysk i nagrywarkę:confused: Dodam, że wcześniej zaskakiwał za którymś razem po naciskaniu resetu i poweru naprzemiennie przytrzymując reset i naciskając power.

(system) #2

Prawdopodobnie zasilacz nie daje rady, ew. kabel od zasilania, taśma uwalona.

(danyll) #3

Z nagrywarką nie startuje a z drugim podłączonym dyskiem startuje. Trochę dziwne że z dyskiem daje rade a z nagrywarką nie????:confused:

(Johny) #4

A jak z konfiguracją tej nagrywarki,chodzi o master-slave,może zworka z tyłu napędu jest zle ustawiona,np master-master i jest konflikt w dostępie,zasilacz może pracować na granicy możliwości,albo taśma połączeniowa jest uszkodzona

(danyll) #5

Sprawdzę jeszcze zworki, może to to. Ale mam dać nagrywarkę na slave? Czy mogę podpiąć ją na drugim kablu do master i zworka na master czy tylko slave na drugim kablu?:confused:

-- Dodane 01.09.2009 (Wt) 14:36 --

@Johny miałeś rację. Trochę mnie dziwiło że na jednym dysku z ubuntu działa wszystko, dwa dyski widać nagrywarkę i dodatkową kość ram a drugi nie ma siły sam wystartować:slight_smile: Zworka w nagrywarce była ustawiona nie master ani slave tylko na cable select (cs)i chciało tylko czytać z dvd a z dysku nie. Nie wiem tylko czemu dysk z ubuntu mi startował a z xp już nie:/ Ale już działa. Aha oznaczenia master/slave/cs miałem nie na naklejce tylko wytłoczone na nagrywarce dlatego może źle ustawione było wcześniej:/ Ważne że działa, dzięki:)