PC nie widzi dysku (w HDTUNE [03] Spin Up Time krytyczny)

Witam.

Dziś kupiłem nowego kompa ale bez dysku, bo włożyłem do niego stary.

Niestety średnio co godzinę wyskakuje komunikat że moge mieć uszkodzony dysk i powinienem zrobić kopię danych.

Włączyłem program HD tune i sprawdziłem nim co i jak.

Niestety nie potrafię zinterpretować wyników.

Możliwe że coś źle podpiełem? zasilacz może mieć problemy albo coś?

Oto wyniki:

http://i50.tinypic.com/2hxs0m.jpg

Co powinienem zrobić dalej?

Kopia danych i nowy dysk?

Da się to naprawić?

nie przejmować się?

z góry dzięki za pomoc.

Błąd komunikacji między płytą a dyskiem, a spin up time, to czas potrzebny do rozpędzenia talerzy, prawdopodobnie masz usterkę łożyska, i ja bym nie trzymał tam danych.

Ten dysk już po restarcie nie wstał :frowning:

Jak odzyskać dane z niego?

Szkoda kasy.

“Ultra DMA CRC Count”

Spróbuj zmienić kabel. Przy okazji sprawdź złącze w dysku czy nie jest uszkodzone. Oraz na płycie głównej.

Gdyby nie działało, przełóż do innego złącza (SATA) na płycie głównej.

testowałem już różne kable. Dodatkowo DVD rom i stary dysk działają na nich bez zarzutu.

No i teraz jak wyjąłem dysk z budy to jak nim potrząsnę to coś się w nim telepie.

Dysk ciągle jest niewidoczny dla komputera.


Sprawdziłem stary dysk za pomocą HD tune.

(C7) Ultra DMA CRC Error Count też ma Warning

Co dalej?

Płyta główna którą kupiłem ma problemy?

O!

Raczej kontroler dysku twardego na płycie głównej, ale żeby się upewnić zainstaluj najnowszy sterownik kontrolera dysku twardego w systemie.

Jeśli masz problem ze znalezieniem podaj model płyty głównej.

płyta główna to 970A-UD3

skąd brać sterownik?

Udalo odpalic sie dysk na starym kompie (nie wiem czemu)

Tryb awaryjny itd, robię kopie danych na pena.

wyniki hd tune znowu:

http://i49.tinypic.com/11udwur.jpg

Jak widać zmiany dotyczą Spin UP time.

Testo robiony na starym PC na którym zawsze wszystko działał.

Chyba to nie wina kontrolera skoro tak. Tylko oba moje (starszy i nowszy) dyski są trochę zużyte?

Chciałbym stracić na to najmniej pieniędzy jak to możliwe bo i tak jestem już spłukany nowym PC.

Co dalej?

Wolę nie wyłączać komputera bo znowu się nie włączy. Muszę iść na zajęcia (wracam za 2h)

Proszę o pomoc.

Właśnie to że odpaliłeś na starym komputerze to tym bardziej oznacza błąd kontrolera HDD zawartego na płycie głównej.

Sterowniki są tutaj

http://www.gigabyte.com/products/produc … id=3907#dl

wybierz tam swój system, i ściągaj plik nazwany “AMD Chipset Driver (include chipset \ sata raid driver)”,

jest niebotycznie duży - 300mb, ale może rozwiązać twój problem.

Jeśli posiadasz Windows Vistę lub 7, sterowniki zainstaluj w trybie awaryjnym, bo ten UAC może się niepotrzebnie wtrącać w instalację.

Wróciłem z zajęć. Komputer nic nie robił przez co najmniej godzinę. Dysk miał 40 stopni (dotykałem ręką i faktycznie gorący).

Czy tak powinno być?

Pobieram sterowniki ale nie wiem jaki to ma sens.

Czy ten sterownik wgra jakieś zmiany w płycie głównej?

Bo jeżeli w systemie to jest to bezużyteczne dla mnie ponieważ dalej nie będę mógł używać tego dysku jako systemowego.

Bo jak na nim zainstalować system bez tych sterowników (teoria).

Więc prosze wytłumacz mi to w jaki sposób to miało by zadziałać?

I dlaczego jeszcze wczoraj na nowym kompyterze działał ten dysk?

Dlaczego na starym komputerze HD tune na tym dysku dalej pokazuje krytycznie niski parametr Spin Up Time?

Według mnie ten sterownik nie podziała, ale mogę się mylić. Przetestuję.

Dodane 07.12.2012 (Pt) 14:46

http://i45.tinypic.com/2zevtq1.jpg

Po pobraniu i rozpakowaniu tych 200MB mam coś takiego.

Jak widać są to sterowniki do karty graficznej ( które i tak już posiadam bo mam Radeona) Catalyst.

Klikałem w to. W trakcie moge wybrać jakieś sterowniki do grafiki itd. Ale nigdzie nie widać nic odnośnie dysku.

Co dalej?

Dodane 07.12.2012 (Pt) 14:51

A jednak mam.

W tych folderkach taki instalator: AMD AHCI controller driver .

Czy to to?

Nie w tym folderze masz setup.exe, kliknij i zainstaluj te sterowniki.

Po instalacji restart komputera.

Wykonałem tak jak pisałeś.

Instalacji nie da się zrobić w trybie awaryjnym. Instalator pisze że muszę w trybie normalnym, więc zainstalowałem.

Nie pomogło. Dysk dalej nie jest widoczny. Nie wiem w czym to miało pomóc, ale w niczym nie pomogło.

Ok, głowa do góry.

Wejdź w menedzer urządzeń i sprawdź czy nie ma zadnych ‘znaków zapytania’. To oznacza urządzenie niezainstalowane.

Jeśli są to napisz jakie? i Co dokładnie tam pisze?

A jeśli tam nie ma ani jednego znaku zapytania - restart komputera, wejdź w Bios i przywróć ustawienia domyślne.

Jeśli i to nie pomaga, podaj wersję BIosu jaką masz. Powinna być obok numeru seryjnego. Jest oznaczona symbolem F1, lub F2, albo F3. Ostatnia najnowsza wersja to F7. Konieczna będzie aktualizacja BIOS.

A jeśli i to nic nie pomoże… to znaczy że masz zepsutą płytę główną.

Ejdzej ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Temat poprawiłem. Według mnie jest OK.

W menedżerze urządzeń nie mam żadnych znaków zapytania.

Przywrociłem ustawienia domyślne (Load Optimized Defaults). Nie wiem tylko czy to to. Nie pomogło.

To co o BIOSie znalazłem to:

BIOS Version : Main: F6 / Backup: F6

BIOS Date 05/30/2012

BIOS Part Number 7A66FG05

05/30/2012 - RD970 - SB950 - 7A66FG05C - 00

Popytałem troche kolegów co o tym sądzą i twierdzą że skoro HD Tune mówi że dysk może mieć uszkodzone łożysko to prawdopodobnie tak jest.

Co oznacza że czas rozruchu dysku ze spoczynku jest za długi aby nowa płyta główna go widziała (aczkolwiek przed usterką dysk chodził na nowej płycie głównej bez zarzutów przez 3 godzinki). Stara płyta główna go widzi ponieważ prawdopodobnie przystosowana jest do starszych i wolniejszych dysków. Według nich update biosu nie pomoże skoro dysk działał i już nie działa. Do tego dysk ma 3 lata, wiec nie nowa płyta główna powinna już dawno temu mieć do niego sterowniki.

Czy taka teoria jest możliwa?

I co jeśli Update Biosu nie uda się? Płyta do wyrzucenia?

Płytki Gigabyte mają DualBIOS, czyli podwójny bios. Jeśli główny odmówi posługi (w wyniku np. nieudanego update’u), płyta wykorzysta ten zapasowy, więc nie powinna być do wyrzucenia. Nawet jeśli i DualBIOS nawali, trzeba będzie tylko znaleźć kogoś z programatorem EEPROM ;). Nie masz się co martwić, gdyż w tych czasach odsetek uszkodzonych MB w wyniku nieudanej aktualizacji jest niewielki.

Jak masz nowy komputer na gwarancji bez dysku to może lepiej upewnić się podłączając do tego kompa sprawny dysk i czy wykaże błedy gdzie nie ma na innym kompie . I upewniając się przez podmianę czy dysk czy kontroler płyty głównej . I jak to drugie to oddasz na gwarancji bo sytuacja nie jest pewna i jakby płyta główna była uszkodzona to aktualizacja biosu może się nie udać. A jak masz na gwarancji to nie ma co ryzykować.

Dobry pomysł. Skocze do kolegi który ma w 100% dobry dysk bo HD Tune mówi że wszystkie parametry są OK.

Dodane 09.12.2012 (N) 19:38

U kolegi testowałem uszkodzony dysk i tak samo SPIN UP TIME krytyczny.

Ale za to jego PC widzi ten dysk.

Testowałem też jego dysk na moim PC który w HD TUNE wszystkie statystyki ma w statusie OK.

Chyba moja teoria się sprawdza.

Jego starsza płyta główna pozwala na wolniejsze dyski.

Moja już nie.