PC się zawiesza

Witam.

Mam problem z komputerem, otóż od pewnego czasu zawiesza się bez przyczyny. Wcześniej było wszystko okej, myślałem, że wystarczy tylko wyczyścić z kurzu, lecz to niestety nie pomogło. Komputer jest też swieżo po formacie, więc jakiekolwiek wirusy itp. raczej niemożliwe. Czasem zawiesza się po godzinie, dwóch pracy, czasem od razu po włączeniu (bywa tak, że i podczas uruchamiania się potrafi zwiesić), a czasem wszystko śmiga do czasu aż nie włączę jakiejś gry.

 

Moja specyfikacja:

Asus P5VD2-MX

Intel Core 2 Duo  6320 1.86 GHz

1x2GB ram 

nVidia GeForce 9500 GT + overclock

Dysk twardy Samsung 200GB

Zasilacz Mustang 400W

 

Bardzo proszę o szybką pomoc w tej sprawie. 

Cześć,

 

Podłącz markowy zasilacz i sprawdź czy problem ustąpi.

Nie zaszkodzi także przetestować dysk twardy.

Możesz także przywrócić domyślne ustawienia karty graficznej, sprzed OC.

Nie wiem czy jest taka możliwość, ponieważ kartę już taką kupiłem. Ja przy niej nic nie dłubałem.

Cześć,

 

Więc wykonaj pozostałe kroki.

Niestabilne działanie jest w większości przypadków przyczyną zasilacza.

 

Poza tym memtest i skan dysku w poszukiwaniu badów czy opóźnień. Jeśli tam nie będzie problemu to program do obciążania procesora i zobaczyć po jakim czasie się komputer zawiesi. Komputer sprawny będzie mógł pracować nawet 2 godziny pod takim programem. Z reguły jeśli jest problem to objawi się on w ciągu 5-20 minut od uruchomienia.

 

Przyłóż rękę ostrożnie do radiatora proca i zobacz czy parzy czy jest jedynie ciepły.

 

Miałem też podobny problem i powodem były nóżki do procesora lekko wygięte po nieudanym czyszczeniu przez właściciela komputera. Wtedy należy je delikatnie naprostować bo jak ukręcisz nóżkę to tylko lutowanie drucika pomoże.

Nie mam możliwości podłączenia markowego zasilacza, a dysk zaraz sprawdzę. Czy program HDDlife się nada?

Zasilacz za mały. Z czarnej listy. Jego sprawność jest taka, że dużo więcej mocy oferuje fortron 350W + bronze.

Podejrzane sterowniki, a najlepsze są takie, z datą zbliżona do produkcji płyty głównej i poszczególne zbliżone do dat podzespołów.

Jeśli jesteś przekonany, że po formacie, komputer “musi” być czysty, to weź namiar na google i wpisz - wirusy po formacie.

Sama karta graficzna jest oszczędna, ale pod obciążeniem potrzebuje 150W.

Tak na moje oko, to fortron, czy ocz 450W powinien wystarczyć, ale zasilacz nie z odzysku.

Przed chwilą miała miejsce dosyć śmieszna sytuacja, a mianowicie komputer, podczas włączania zawiesił się na ekranie z napisem “Starting Windows”. Podczas gdy dźwięk “szedł” dalej i z głośników słyszałem dźwięk uruchamiania się Windowsa i Skypa. 

 

Co do sterowników, do grafiki są najnowsze, gdy instalowałem z płyty, te starsze, żadna gra się nie uruchamiała.

Cześć,

 

Pobierz program HDTune i wstaw zdjęcie z zakładki Health, niech ktoś oceni kondycję twojego dysku.

post-257141-0-69381000-1397047699_thumb.

 

  • temperatura na procesorze od razu po włączeniu 42*. powinno być tak, czy może troche mniej? po południu jak znajdę więcej czasu to sprawdzę memtest i obciążenie procesora.

Cześć,

 

Dysk jest w “nienajlepszej” kondycji, ale poczekaj jeszcze na opinię ekspertów, czy da się z nim coś jeszcze zrobić.

Pokaż resztę parametrów (przewiń okno programu).

 

Obecność relokowanych sektorów (parametr 05) kwalifikuje dysk do wymiany.

 

Niezwłocznie wykonaj kopię plików.

post-257141-0-44156600-1397056547_thumb.

Reszta parametrów.

Czy to może być powodem zawieszek?

Cześć,

Jak najbardziej tak.

Problem z zawieszanie powoduje zapewne ten jeden niestabilny sektor (C5 Current Pending Sector).

 

Kliknij prawym na partycję systemową C, Właściwości, Narzędzia, Sprawdź (tylko pierwsza opcja zaznaczona), kliknij Rozpocznij, Zaplanuj sprawdzanie dysku i uruchom ponownie system.

Zrobiłem to na partycji systemowej, po procesie komputer się zrestartował i nie chciał się uruchomić. Cały czas zatrzymywał się na ekranie z nazwą/modelem płyty głównej. Później, po restarcie pojawił się komunikat “Your system BOOT is fail. Maybe system Overclock or post interruped.” Zaraz zrobię to samo na partycji D i dam znać.

 

Czy po uruchomieniu się PC ponownie powinno się pojawić jakieś okienko?

Czy możesz uruchomić normalnie system?

Powinien pokazać się taki ekran http://i223.photobucket.com/albums/dd202/Dakeyras_album/Windows7CHKDSK.jpg

Pokazał się przed tym. Potem się wszystko ładnie porobiło, system się zrestartował i nie chciał się włączyć. Przed chwilą zrobiłem to na partycji D i aby sprawdzić czy się poprawnie uruchomi zrestartowałem go. Wszystko ładnie śmiga, lecz pojawił się ten error z BOOTEM o którym wspomniałem w poprzednim poście. 

I tu wracamy do kwestii zasilacza, należałoby sprawdzić komputer z innym zasilaczem.

Nie mam niestety żadnej możliwośći sprawdzić komputera z innym zasilaczem.

 

Jak na razie wszystko jest okej, ładnie śmiga, nawet po meczu w FIFIE, podczas którego lubił się wieszać. Dzięki za pomoc! Gdyby się coś jeszcze działo będę odkopywał temat. :wink: