PC włącza się z opóźnieniem i samoczynnie się restartuje samoczynnie

windows10
sprzęt
pc

(Moskwa) #1

J.w. po włączeniu PC (często po paru godzinach od odłączeniu od prądu) załącza się się z opóźnieniem, w sensie słychać, że wiatraki pracują, ale po pół minuty, minucie załącza się dopiero bios i później system. Albo też jest tak że bez żadnych zastrzeżeń normalnie się włączy.
Drugi problem to samoczynny restart PC, czy to podczas grania (rzadziej) czy to nawet przeglądania internetu na Chrome (zdarzało się jakoś częściej). Kabelki sprawdzałem wszystko jest ok. W środku też czysto. Temperatury w normie. Ogólnie to mi się zaczęło tak dziać po zmianie karty graf. z gtx 750 (2GB) na 1060 (6GB). Podeślę jeszcze podzespoły:
-MB: Gigabyte GA-F2A68HM-S1
-Procek: AMD A10-6790k
-radiator do procesora: CollerMaster Hyper T4
-Karta graf. Gigabyte GTX 1060 6GB
-dysk 1TB od Toshiby DT01ACA100 (HDDLife pokazuje stan: ok i sprawność: excellent)
-Zasilacz: Modecom Fell 600 (600W)
-RAM: 8gb DDR3 (nie znam taktowania, ale nie było podkręcane)
-Windows 10 Home
(Dodam jeszcze, że aktualizowałem system z 8.1 do 10 z myślą że problem minie ale nie dało skutku)

(Aziczek) #2

Sprawdź zasilacz, to po pierwsze. Wymaga ingerencji w elektronikę (pierwszy wizualny rzut oka, czy coś nie “spuchło” itd. Jak nie wiesz jak - szukaj kogoś, kto wie o co chodzi.
Masz prawdopodobnie problem z obciążeniem linii +12V, ale to wróżenie z fusów czy wosku :smiley:
Nie grzeb za dużo przy płycie głównej póki nie wyeliminujesz zasilacza.
Podaj napięcia z https://www.dobreprogramy.pl/AIDA64-Extreme,Program,Windows,22112.html
O ile komp da się odpalić, będzie pomocne.

(Moskwa) #3

Ok porobiłem dwa screeny z tego programu co podesłałeś. Pierwsze zdjęcie to podczas uruchomionej przeglądarki (dwie karty - fb i ta strona).

Na drugim 15 minutowa rozgrywka w gta online, skupiłem się głównie na wybuchach.
Kilka dni temu patrzyłem przez kratki do zasilacza czy nie jest żaden kondresator spuchnięty. Ściągać pokrywę z zasilacza też mi się nie widzi, bo nie wiem kiedy się kończy gwaracja, składałem PC 3-4lata temu.