PCBSD 7.0 Fibonacci-co myślicie o tym systemie?


(Hunter1983) #1

Siema już od dosyć dawna interesuje się tym systemem,wiem,że jest to system Unixowy,używałem Ubuntu i nieprzypadł mi do gustu...i zainteresowałem się tym OS-em,niby jest on łatwy w użytkowaniu taki Mac'OS za free,niedawno wyszła nowa wersja,ma fajny styl domyślny mi odpowiadający:),łatwe instalowanie aplikacji jak w windowsie,system updater itp,ale niewiem jak on się sprawuje pod względem stabilności i szybkości działania i czy może być zamiennikiem Windowsa,dodam,ze niegram w gry do tego mam konsole,czasem zagram w cs-a 1.6,jakiś film obejrze,muzyka,Internet itp,jeśli ktoś z was używał tego systemu to niech poda zalety i wady i to co wymionione w temacie:),no i czy w miare szybko będzie działał na moim laptopie:

Intel Pentium M 1.4 GHz,512mb Ram DDr,ATI Mobility Radeon 32mb 7500


(matiit) #2

Tylko może być problem, karta ATI.

Od producenta jest zerowe wsparcie. Nie wiem jak z jakimiś społecznościowymi sterownikami.


(que_pasa) #3

użyj sterowników ati lub radeon i powinno chulać

na resztę pytań sam sobie już odpowiedziałeś :wink:


(Hunter1983) #4

a dla takiego windowsowego laika jak ja będzie dobry?,tzn tak łatwy jak Windows?


(Soren) #5

Nie! GNU/Linux i *BSD w przeciwieństwie do windows wymaga stałego myślenia nad co się robi i jak coś zrobić więc odpowiedź brzmi NIE! To nie jest równie łatwy system jak windows dla laika.

Sprawdź jak ma się kwestia polonizacji tego OSa bo z tego co pamiętam trzeba sobie ubrudzić ręce ręczną modyfikacją plików konfiguracyjnych...


(que_pasa) #6

Nie przesadzaj, to prostsze w obsłudze niż łódóbóntó więc nie jest tak źle.

Jeśli masz brudną klawiaturę to sobie ręcę ubrudzisz. Płytka multilingual zawiera wszystkie rzeczy by system był po polsku, język wybierasz w trakcie instalacji.


(Hunter1983) #7

jeszcze mam kilka pytań:

1.jak się zmienia adres mac w PCBSD??tak jak w Linuxie poprzez np sudo ifconfig eth0 down...?

2.czy można w jakiś sposób zmniejszyć używanie pamięci ram przez system? np wywalając zbędne usługi i czy na pamięci 512mb praca będzie komfortowa?


(que_pasa) #8

przykład zmiany maca (wpis w /etc/rc.conf):

ifconfig_nfe0="ether 00:50:8d:66:60:18 DHCP"

Nie używałem nigdy PCBSD, ale to na pewno nie ma większych wymagań niż linuks.


(Hunter1983) #9

a edytowanie można tego wpisu trzeba robić za pomocą konsoli??czy można zaznaczyć plik i dać edytuj za pomocą roota,jakoś tak to się zwało


(que_pasa) #10

to zwykły plik tekstowy, wyedytujesz go czym chcesz. w każdym uniksie/linuksie pliki systemowe edytujesz jak root :wink:

najprościej będzie jak w konsoli wpiszesz:

sudo ee /etc/rc.conf


(roobal) #11

Teraz to się chyba zmieniło, gdyż pamiętam jak pierwszy raz zainstalowałem na moim desktopie (Radeon 9200S) PC-BSD, to miałem rozdzielczość 640x800 i nie dało rady zmienić (brak sterowników) a niedawno instalowałem nowszą wersję i już nie miałem tego problemu.

Pozdrawiam!


(Hunter1983) #12

a jak wygląda sprawa z z wtyczką flash,javą i,czcionkami windowsowymi i Shockware Playerem,słyszałem,że Adobe specjalnie olewa użytkowników Linuxa i BSD :frowning:

pozatym tak myślę nad wypróbowaniem tego distra na Vmware playerze


(que_pasa) #13

natywnego flasha nie ma - jest linuksowy


(Soren) #14

natywny = linuksowy


(que_pasa) #15

Że niby co? Idąc Twoim tokiem rozumowania można wywnioskować, że BSD to linuks :wink:


(Hunter1983) #16

a podczas instalacji można zmienić maca??lub w konfiguracji systemu??,jest dostępna płytka LiveCD PC-BSD 7.0?,w downloadzie jest tylko instalacyjna na necie znalazłem jakoś archiwalną wersję chyba 1.5,testowałem wersję 1.5 i chciałbym

zobaczyć co jest nowego w nowej wersji:),a i jak wygląda sprawa z wtyczką macromedia shockware player na linuxa niema,na Unixa też pewnie nie,jest jakaś alternatywa??jak np gnash dla flasha??


(matiit) #17

Nie ma.


(Hunter1983) #18

f5

a czy jest sens instalowania PCBSD 7.0 na 512mb pamięci ram?,można póżniej zmniejszyć zużycie ramu?,odchudzić system ze

zbędnych śmieci np usług uruchamianych wraz z systemem?,może zainstaluje jeszcze raz Ubuntu,bo całkiem nieżle chodzi na livecd i można maca zmienić w network menagerze :slight_smile: ,jeśli bym zainstalował Ubuntu 8.10 to mogę go ''odchudzić?'',zajmuje mi na livecd 280mb ramu....troche dużo,xubuntu niechce instalować bardziej jestem przyzwyczajony do Ubuntu :slight_smile:


(matiit) #19

Zdecydowanie możesz odchudzić zarówno Ubuntu jak i PC BSD


(Hunter1983) #20

a w jaki sposób,można odchudzić Ubuntu?