PCI Express - nazywanie portów i złącz

Cze.

 

Nie rozumiem sposobu nazywania portów i złącz. Widzę, że zamiennie używa się numeru wersji złącza albo Xliczba np. x16.

Przykładowo jeżeli płyta główna ma w specyfikacji

  • 1x PCI Express x16
  • 3x PCI Express 2.0 x1 //tu wszystko jasne

Jaką wersją PCIE jest pierwszy punkt? Czy dobrze jest tam zamontować kartę z PCIE 3.0?

 

Jaka jest to płyta główna? Tak poza tym, to karta graficzna PCI-e 3.0 x16 będzie działać na płycie z magistralą PCI-e 1.0 x16 czy PCI-e 2.0 x16. Co najwyżej nie będzie osiągała pełnej wydajności (przepustowość). Numer wersji np. 2.0 oznacza właśnie wersję magistrali, a np. x16 czy x8, to jest jej rozmiar (długość, a co za tym idzie ilość pinów) - np. do gniazda x8 włożysz kartę x4, ale x16 już nie. Tak samo do gniazda x16 można umieścić kartę x1.

Poczytaj sobie o PCI Express http://pl.wikipedia.org/wiki/PCI_Express, to wiele Ci się rozjaśni (choć na angielskiej Wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express jest to dużo lepiej opisane).

Płyta Gigabyte GA-H81M-HD3 http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-h81m-hd3-h81-dualddr3-1600-sata3-hdmi-matx-ga-h81m-hd3-606110/

Karta graficzna - zastanawiam się pomiędzy MSI GeForce GTX 750Ti GAMING, Palit GTX 750Ti StormX OC i Palit GeForce GTX 750 Ti. Wszystkie są na PCIE 3.0 x16. Mocno zależy mi na oszczędności energii, więc może wezmę pierwszą. Ewentualnie możesz coś doradzisz? :slight_smile:

 

@Pablo

Wcześniej czytałem, ale tak średnio rozumiem. To jest tak, że Xliczba jest niezależne od wersji?

Tak. Ta karta graficzna bez problemu zadziała z tą płytą główną. :slight_smile:

Jeśli chodzi o inne karty, to zależy jaki masz budżet. Jak oczekujesz energooszczędnej i wydajnej karty do ok. 550 zł, to GTX 750 Ti jest bardzo dobrą propozycją.

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4674#sp

 

@JeyJey: Przy PCI-e 2.0, to się z Tobą całkowicie zgadzam. :slight_smile: Inaczej sprawa może wyglądać przy najwydajniejszych kartach na PCI-e 3.0 i slotem PCI-e 1.0 x16. :slight_smile:

Na chwilę obecną nie ma kart (przynajmniej konsumenckich), które korzystałyby z pełni możliwości PCI-e 3.0 i tym samym różnica wydajnościowa między tą kartą umieszczoną w slocie PCI-e 2.0, a PCI-e 3.0 była duża, o ile w ogóle by była.

@czosnek17: ogólnie parametr x, czyli x1, x4, x16 oznacza liczbę linii sygnałowych złącza PCI Express - im więcej, tym szybsza (wydajniejsza) jest to złącze - o ile oczywiście karta graficzna (lub inna) potrafi to wykorzystać.

wersja standardu PCI Express 1.0 (nie oznaczana tym symbolem), 2.0, 3.0 oznacza również szybkość taktowania magistrali, a także maksymalne jej obciążenie prądowe.

Taktowanie linii dla wersji 2.0 jest 2 razy szybsze, niż dla wersji 1.0, a to oznacza, że np. szybkość złącza 16x 2.0, jest 2 razy większa niż złącza 16x.1.0. Podobnie jest dla wersji 3.0 (taktowanie jest 2 razy większe niż w wersji 2.0 i 4 razy większe niż dla wersji 1.0).

 

Dodatkowo, jeśli karta graficzna jest w nowszej wersji (obecnie 3.0), to włożone do złącza w wersji 2.0 będzie działała wolniej, niż mogłaby (tj. z przepustowością wersji 2.0). Ważne jest, żeby nie pobierała jednak prądu większego, niż dopuszcza wersja 2.0 - ale karty graficzne zazwyczaj mają osobne gniazdo zasilające (czasami nawet 2), więc to nie jest problem (o ile oczywiście podłączysz do niej kabel zasilający). Sam mam taką kartę PCI Express 16x 3.0 (ATI/AMD Radeon), a płytę główną ze złączem 16x 2.0 i to działa poprawnie.

 

W tym swoim pierwszym wpisie

masz tak, że te pierwsze oznaczenia 1x i 3x dotyczą się liczby portów na płycie głównej, a nie liczby linii danego portu PCI Express (nieco zmyłkowe oznaczenie) - być może to wprowadziło dodatkowe zamieszanie? :slight_smile:

No właśnie nie rozumiem zapisu “PCI Express x16” - już wiadomo, że od x16 zależy liczba pinów, ale skąd wiedzieć, jaka to wersja magistrali, jeżeli nie jest napisane? Do tego portu będzie trzeba wpiąć tą kartę, ale to będzie działać.

prosto było wytłumaczone na Wikipedii - wraz z ilością linii PCIe rośnie dlugość gniazda… inną sprawą ile pinów jest podłaczonych fizycznie, często się zdarzało przy PCIe 2.0, że drugie złącze fizycznie było x8 (a nie x16), bo kontroler obsługiwał tylko 16 lini PCIe i w przypadku SLI/CF obie karty pracowaly x8

 

ps. jest tez błąd, ponieważ PCIe 3.0 może dostarczyć 150W