PCIe 3.0 x8 zamiast x16

Witam, przeglądając dzisiaj specyfikację mojego komputera w Aida64 doszedłem do informacji iż karta graficzna działa mi na PCIe 3.0 x8 a powinna działać na x16.
Jest podpięta do odpowiedniego portu który obsługuje x16.
Co może być przyczyną?
W biosie mogę tylko przestawiać generację PCI, nie mogę zarządzać szyną.

Czy to może być uszkodzony procesor?

Moje podzespoły:
RX 560 4GB OC,
MSI B350 Gaming Plus,
Ryzen 5 2600,
16 GB RAM.

Niepełnowartościowa karta. :wink:
RX 560, a przynajmniej niektóre z nich, miały pcie x8, a pozostałe piny były „nieaktywne”. Zresztą bez paniki, przy takiej karcie jak rx 560 nie odczujesz różnicy x16 vs x8, może przy rx 590 byś wyłapał te 2%.

1 polubienie

Po wpisaniu dokładnego modelu który jest podany w AIDA64 jest informacja o PCI’e 3.0 x16.
Jeżeli nawet nie odczuje różnicy to chciałbym to naprawić aby w 100% wszystko było sprawne póki mam okazje tzn. jeżeli to byłby procesor to jeszcze mam miesiąc gwarancji aby mi to naprawili…

Jeśli na drugim gnieździe masz cokolwiek włożonego, to pierwsze gniazdo zwalnia automatycznie z x16 na x8.

Podobnie może być, gdy szyna jest dzielona z jakimiś gniazdami m.2 czy SATA.

Zobacz jak jest opisana ta karta.
Podaj pełną nazwę Twojej albo zrób zdjęcie z opisem.

Nie mam nic włożonego w żadne inne PCI’ie i nie mam dysku M2.
Mam jedynie dyski na SATA ale to powinno ruszyć na x16 tak czy inaczej…

Co do nazwy karty graficznej to:

Zajrzyj na stronę producenta.

Rev. też chyba nie mają znaczenia, sam pooglądaj.

Podrzuć zdjęcie komputera w środku tak aby było widać pod jaki slot podpięta jest karta. Miałem case że znajomy podpiął kartę pod drugi slot PCIe zamiast 1 (są numerowane od 0, więc pierwszy to nie jest PCIex16-1 tylko PCIex16-0) i też miał taki problem.
Możliwe też że w BIOS ustawiłeś by slot działał na x8 a nie x16

To już zgłupiałem, bo gdzie bym nie wszedł to pokazuje mi, że mam x16
np. wejdz tutaj w specyfikację:

@Fizyda

Wygląda na dobry slot.

Opisy w sklepach mogą zawierać błędy, tutaj sugerowałbym się raczej stroną producenta, a nie sklepu. Obawiam się, że karta działa na PCIe x8.

Dobra dzięki za odpowiedź.

Gdybyś kiedyś zmienił procesor na Ryzena G (z grafiką), to one też mają 8 linii, nawet dla 16 liniowych, kart. :wink:

1 polubienie

Screen ze specyfikacją Twojej karty.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.