PCIe 4.0 czy NVMe PCIe 4.0

Uszanowanie.
Mam problem z zakupem dysku. Załączyłem raport z CPU-Z odnośnie tego co mam.
Musze dokupić dysk M.2.
Chciałbym 980PRO, ale mam problem, bo są dwa na rynku. Jeden jest na interfejs PCIE 4.0, drugi NVMe tez dla PCIe 4.0. Różnica w cenie jest bardzo decydująca, problem w tym, że oddać mogę tylko jak będzie nieotwarte (w przypadku elektroniki).
Jeden dysk M.2 już mam, kupiony originalnie z systemem i on jest rozpoznawany jako NVMe, tylko że on jest w slocie 1, teraz moje pytanie - czy jest możliwość, że drugi slot to będzie zwykły PCIE 4.0 x4 bez obsługi NVMe???

PIOTR.txt (138,5 KB)

Strasznie mieszasz. Nie ma czegoś takiego jak dyski z „PCIE 4.0” i „PCIE 4.0 NVMe”.

Dyski w formie złącza M.2. mogą wykorzystywać dwa protokoły do komunikacji - NVMe lub AHCI (SATA). Te pierwsze korzystają z szyny PCI-E w wersji 3.0 lub 4.0.

Samsung 980 Pro to dysk korzystający z protokołu NVMe i z szyny PCI-E 4.0. Nie ma innej konfiguracji. Model bez dopisku „Pro” korzysta z PCI-E 3.0 (i NVMe).

Jeśli chcesz znać dokładne informacje n.t. możliwości twojego SSD to uruchom sobie np. CrystalDisk Info.

1 polubienie

OK, może od początku.
Sorry, jeśli wygląda to chaotycznie, ale tak wywnioskowałem z rozmowy z konsultantem.
Proszę zwrócić uwagę na te dwa linki:

Niby to samo, ale są różnice w opisie (pomijając cenę).

  1. w Hard Disk Interface
  2. w Hard Disk Size
    Jeden pokazuje tylko 256GB (oczywiście ten tańszy), drugi pełną dwójkę. Zdjęcia (wiem, mogą być często mylące i wstawiane są TYLKO poglądowo) pokazują, że oba to NVMe, ale w specyfikacji Interfejsu, przy jednym jest wspomniane, że jest to dysk NVMe, a drugi „jakby” nie.
    Nie ukrywam, że nie wiem jak się do tego odnieść.

To są te same dyski. Jedyna różnica to napisy na naklejce. To może oznaczać po prostu inną rewizję albo datę produkcji.
Inne opisy wynikają tylko z tego że oferuje je inny sprzedawca. Obydwa mają 2 TB i obydwa korzystają z PCI-E 4.0 i NVMe. Te „256” nie mówi kompletnie nic i jest to ewidentny błąd w opisie.

Connectivity technology SATA

To też totalna bzdura.

1 polubienie

No akurat sprzedawca jest ten sam (TechDealz), ale OK, skoro są to te same dyski, to uspokoiłeś mnie trochę. Dzięki.

Czyli po prostu sprzedawca nie zwraca uwagi na dokładność opisów tego co sprzedaje.

Nie ma sprawy. Dyski są te same więc możesz spokojnie kupować.

1 polubienie