PCIE x16 @ x8... Jak to naprawić

Witam.

Dziś za uwarzyłem że grafika w mojej siostry komputerze działa w trybie x8 a powinna w x16. Gdzie to się przestawia?

Płyta główna obsługuje PCI-E x16. GPU-z oraz Everest dają te same info więc to raczej nie błąd.

GPU: Geforce 8400GS

M/B: Gigabyte M61SME-S2

image_id: 3553

Z góry dzięki za pomoc.

Przypuszczam, że tak kiepska karta obsługuje tylko 8x, więc bios automatycznie zmniejsza mnożnik.

Raczej nie. Inni nie mają tego problemu

65955.png

Więc wie ktoś jak mi pomóc?

Satysfakcje… Ja tylko proszę o rade bo z tego co się orientuje to to spowalnia kartę która i tak jest już mało wydajna.

Resetowałeś bios?

Satysfakcję i …nic więcej.Według przeprowadzonych testów podczas pracy ze złączami PCI Express o różnych prędkościach : x4, x8 i x16 w porównaniu do PCI Express x8 , magistrala oznaczona numerem x16 daje około

8% wzrost wydajności.Sprawdzono też wyniki w trybie CrossFire. Dwa Radeony umieszczone na płycie głównej z portami PCIE x8 dawały w sumie o około 15 % gorsze osiągi niż po wsadzeniu ich na płytę z magistralą x16.

P.S - glasser wie co pisze , popieram jego zdanie na temat prędkości tej karty graficznej.

W sumie to nie powinno nas obchodzić czemu autor wątku chce zmienić z 8x do 16x bo to Jego sprawa. Niestety nie wiem i nie mam bladego pojęcia czemu tak jest z tymi 8x

Witam.

Miałem podobną sytuację.

Po zmianie konfiguracji sprzętu pojawiło się PCI-E x16 @ x8, zamiast PCI-E x16 @ x16.

Sprawdziłem wszystkie zmiany i przeczytałem jeszcze raz instrukcję płyty głównej i doszedłem do błędu jaki popełniłem.

Płyta ASRock P55 Deluxe obsługuje PCI-E x16, a także Cross Fire i SLI.

Jeżeli zajmiemy port PCI-E znajdujący się zaraz obok karty graficznej, płyta główna zmienia ustawienia pierwszego slotu PCI-E z x16 na x8, tak jak by się przełączała na SLI.

Po zwolnieniu drugiego portu PCI-E, pierwszy powrócił na konfigurację PCI-E x16 @ x16. =D>