Pęknięta matryca LCD, jaka szkodliwość?


(Alan Elektro) #1

Witam!

posiadam już kilka tygodni w pokoju uszkodzony, pęknięty monitor LCD, pęknięcie objawia się rysą jakgdyby (a raczej po prostu pęknięcie), i po naciśnięciu palcem na matryce widać jak w środku coś się przemieszcza (chyba to te ciekłe kryształy? :D),

pytanie moje: czy jest to szkodliwe ? (nie piszę o jedzeniu :D, tylko o tym żę stoii w pokoju), i jeszcze postoii ok miesiąca z powodu tego że będę wymieniał matryce w nim. A że cały dostałem za darmo także będzie mi się opłacać :slight_smile: tej matrycy narazie nie chce wymontowywać, z resztą narazie nie mam czasu.

Z jakich pierwiastków są te ciekłe kryształy? jak to się ma do szkodliwości? czy to paruje?

prosze o odpowiedzi osób które wiedzą o co chodzi w temacie, a nie ludzi którzy sie domyślają i podpowiadają typu “wynieś to gdzieś”. Konkrety :slight_smile:


(Lukasz Stawski) #2

To nie jest szkodliwe i może cały czas stać w pokoju :wink:


(Alan Elektro) #3

A co to jest? :slight_smile: z jakich pierwiastków się składa? i czy paruje?

Obaw dużych nie mam bo na pewno nie ma tam rtęci (w sprzęcie nie można już od wielu lat stosować takowej),


(Lukasz Stawski) #4

Przeczytaj to http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciek%C5%82y_kryszta%C5%82

http://www.jeybi.republika.pl/ciekle_kr.html


(Alan Elektro) #5

Poczytałem ale konkretnie z jakich pierwiastków to się nie doczytałem :), czyli ogólnie mówiąc nawet jak sie to wyleje to i tak można zetrzeć i tyle, póki nie połknę to będzie ok, tak?


(Lukasz Stawski) #6

Jak nie połkniesz będzie wszystko dobrze :wink:


(Kpc21) #7

W świetlówkach rtęć się stosuje. Ale monitory LCD podświetlane są za pomocą zimnych katod (nie wiem co one zawierają), a nie świetlówek.


(Alan Elektro) #8

Z tym że świetlówki są całe tutaj chodzi o środkową część matrycy, choć mówi się że to świetlówki podświetlają matryce, sam naprawiałem kilka inwerterów w monitorach LCD, i nie spotkałem się z innym określeniem niż świetlówka.