Pełen skala na osi wykresu w Excel

Mam problem z ustawieniem pełnej skali na wykresie w Excelu.

Już tłumaczę o co dokładnie chodzi: na laboratoriach za pomocą spektrofotometru otrzymujemy wyniki do otrzymania krzywej wzorcowej. Z wykresu krzywej wzorcowej można potem określić zawartość danego odczynnika chemicznego w roztworze (czyli masę). Robiąc krzywą wzorcową mamy zestaw odczynników o znanym, rosnącym stężeniu i poddając je badaniu otrzymujemy wartości tzw Adsorbancji. Potem badając już główny roztwór o nie znanej zawartości danego związku (czyli o nieznanej masie) możemy na podstawie jego Adsorbancji ustalić z krzywej wzorcowej jaka jest zawartość interesującego nas związku chemicznego. OK, tyle w kwestii podstaw teoretycznych - teraz na czym polega mój problem - nie potrafię tego diabelstwa ustawić w excelu…

W załączniku mam plik excela ze zrobionym przeze mnie wykresem i dane w formie prostej tabelki z robienia krzywej wzorcowej. Chodzi mi o to żeby oś pionowa (Masa) i oś pozioma (Adsorbancja) miały pełną skalę (w wypadku pionowej od 0,00 do 0,1 ze skokiem co 0,005, a w wypadku poziomej od 0,00 do 0,3 ze skokiem co 0,01) a punkty podane przeze mnie w tabelce żeby były naniesione na wykres i połączone linią. Wykres wstawiony przeze mnie jest dobry jeżeli idzie o stronę techniczną, ale nie mogę sobie poradzić z ustawieniem pełnej skali, a jest to niezbędne do odczytania odpowiedniej wartości.

Link do pliku:

Office 2007 http://hotfile.com/dl/81010381/1740c9a/krzywawzorcowaozon.xlsx.html

Office 2003 http://hotfile.com/dl/81012382/c9f81b5/krzywawzorcowaozon.xls.html

Osobiście pracuję w Office 2007, ale wersja z każdego innego będzie mnie satysfakcjonować i jak by do tego było jeszcze jakieś króciutkie wyjaśnienie jak to zrobić co bym na przyszłość nie miał problemów z tym to było by bosko! Z góry dzięki :slight_smile:

Prawokliknij na oś i dostosuj ustawienia skali na takie, jakie cię interesują. To wszystko.

Super! Dzięki wielkie! Wszystko działa jak trzeba i właśnie uratowałeś moje zaliczenie z Chemicznych metod oczyszczania gazów :slight_smile: piwko dla Ciebie!

edit:// ok, działa ale na osi pionowej, z osią poziomą mam nadal problem :confused: pomysły? Bo dla poziomej są zupełnie inne ustawienia dla skali niż dla pionu i nie mogę tam tego tak swobodnie ustawić jak bym chciał :confused:

Dlaczego nie możesz ustawić? Ustawienia dla obydwu osi są niezależne od siebie.

Tak, ale nie mam takich możliwości regulacji. W opcjach pionowych mam możliwość ustalenia:

Minimum

Maksimum

Jednostka główna

Jednostka pomocnicza

W osi poziomej mam tylko możliwości ustawiania

Interwał miedzy znacznikami osi

Interwał między etykietami

Gdybym mógł ustawiać na poziomej tak jak na pionowej to było by ok, ale niestety Excel nie chce nawiązać nici porozumienia ze mną w tej kwestii, albo ja mu źle tłumaczę o co mi chodzi…

Wykres powinien być punktowy, a nie liniowy :wink:

Po prostu zmień typ wykresu i będziesz miał dla obu osi takie same opcje.

Ano widzisz… a ja od początku kombinowałem z wykresem liniowym zamiast z punktowym - teraz działa jak ta lala :slight_smile: dzięki wielkie!