Pełna partycja "c" , Vista Basic, laptop HP G700

Witam. Kiedyś, gdy kupiłem laptopa, to wiadomo, przy pierwszym uruchomieniu podzieliłem dysk i zostawiłem sobie na pierwszą główną partycję “C” 25 GB. Nigdy nic poza skrótami na dłuższy czas nie trzymam na pulpicie, ani na tej partycji. Także zawsze miałem jakieś ok. 5 GB luzu. Dłuższy czas nie zwracałem na to uwagi, aż tu nagle dzisiaj nie mogłem uruchomić laptopa. Zrobiłem przywrócenie systemu i myślałem, że już jest ok. Po chwili jednak wyskoczył mi komunikat, że mam pełny dysk…i rzeczywiście z 25 GB miałem tylko kilka Mb. Posprawdzałem wszystko łącznie z plikami ukrytymi i jest wszędzie pusto…“Program files” zajmuje 880 Mb, “Użytkownicy” 160 Mb, “Windows” 19 GB, a wszystkie piliki ukryte razem ok. 130 Mb.

Zrobiłem “oczyszczanie dysku”, troszkę się zwolniło, ale brakuje mi ok. 4 GB wolnego miejsca…co to mogło się stać…?

Teraz robię jeszcze defragmentację, ale wątpię czy to coś pomoże…

Wyłącz i włącz przywracanie systemu, możesz odzyskać nawet kilka GB miejsc. Następnie wyczyść dysk np. programem CCleaner.

Proponuje użyć wyszukiwarki i skorzystać z poradników dotyczących konserwacji i czyszczenia systemu. Lub użyć odpowiedniego oprogramowania jak np. http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Pr … 13061.html

CCleanera używam kilka razy dziennie od czasu jak kupiłem swój pierwszy w życiu komputer…

Wyłączyłeś przywracanie systemu?

Możesz też użyć programu “Odkurzacz”, jednak jest to program, przy którym należy poświęcić trochę więcej uwagi i używać go z rozwagą bo czasami potrafi wyczyścić coś za dużo - po skanowaniu, przed skasowaniem należy dokładnie przejrzeć wyniki i wykluczyć elementy, które uważamy za potrzebne. Po 2-3 skanowaniach z takim przejrzeniem wyników program będzie już prawidłowo rozpoznawał co ma zostać na dysku. Wiele razy byłem zaskoczony tym ile miejsca potrafi zwolnić, nawet już po użyciu programu CCleaner.

Właśnie to było przyczyną…od razu odzyskałem prawie 4 GB…

■■■■■■■, namieszałem pewnie jak tworzyłem punkt przywracania, zaznaczyłem widocznie na stałe te “przywracania”…

Także wszystko wróciło do normy i jest ok…wielkie dzięki…

Tak na co dzień to używam CCleanera i RegCleanera. Kiedyś miałem ze dwa miesiące właśnie Odkurzacz, ale tak mi namieszał, że musiałem na nowo instalować system i wyrzuciłem go po tym…

Ja bym polecił Ci jeszcze opróżnić katalogi typu temp, temporatory internet files, najlepiej zrób to spod jakiegoś live linuxa. Dzięki temu możesz odzyskać dodatkowe megabajty lub nawet gigabajty miejsca.

Jest metoda, aby określić maksymalny rozmiar danych tworzonych przez mechanizm Przywracania systemu.

Wystarczy wpisać w Wiersz polecenia specjalną komendę i gotowe.

  1. Otwieramy Wiersz polecenia z uprawnieniami administratora systemu:

Menu Start > Rozpocznij wyszukiwanie: cmd.exe > klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonce pliku, który został znaleziony (cmd.exe) > z menu kontekstowego wybieramy: Uruchom jako administrator

lub

Menu Start > Wszystkie programy > Akcesoria > Wiersz polecenia (klikamy na jego ikonkę prawym przyciskiem myszy > z menu kontekstowego wybieramy: Uruchom jako administrator

  1. Wpisujemy poniższą komendę do wiersza polecenia (dla przykładu ograniczamy miejsce na dysku związane Przywracaniem systemu do wartości 3000 MB, czyli prawie 3 GB) lub wpisujemy wartość np 500 MB i wtedy nie utworzy więcej niż jeden punkt. Po dokonaniu wpisu zatwierdzamy klawiszem Enter:

vssadmin resize shadowstorage /For=C: /On=C: /MaxSize=3000MB

Zamiast przepisywać powyższy tekst można posłużyć się metodą kopiuj/wklej. Do wiersza polecenia wklejamy przy użyciu PPM > Wklej

Standardowo punkty przywracania zajmują do 10% miejsca, widocznie partycja była zbyt mała i punkt przywracania nie zmieścił się w tych 10%.

Jeśli nie są instalowane różne programy co mogą namieszać, to przywracanie jest całkowicie zbędne. Po ataku wirusa na nic się nie przyda, bo tam wirusy lubią się przechowywać.

A jak żona namiesza…? :smiley: To co zrobić…?

Czy tak jak np. dzisiaj, włączam laptopa, a tu info, że “brak jakiegoś pliku startowego lub został on uszkodzony” . Wtedy ponowne uruchomienie, Recovery i przywrócenie systemu…a tak co miałbym zrobić…?