Pełna partycja "c" , Vista Basic, laptop HP G700


(jarmk) #1

Witam. Kiedyś, gdy kupiłem laptopa, to wiadomo, przy pierwszym uruchomieniu podzieliłem dysk i zostawiłem sobie na pierwszą główną partycję "C" 25 GB. Nigdy nic poza skrótami na dłuższy czas nie trzymam na pulpicie, ani na tej partycji. Także zawsze miałem jakieś ok. 5 GB luzu. Dłuższy czas nie zwracałem na to uwagi, aż tu nagle dzisiaj nie mogłem uruchomić laptopa. Zrobiłem przywrócenie systemu i myślałem, że już jest ok. Po chwili jednak wyskoczył mi komunikat, że mam pełny dysk...i rzeczywiście z 25 GB miałem tylko kilka Mb. Posprawdzałem wszystko łącznie z plikami ukrytymi i jest wszędzie pusto..."Program files" zajmuje 880 Mb, "Użytkownicy" 160 Mb, "Windows" 19 GB, a wszystkie piliki ukryte razem ok. 130 Mb.

Zrobiłem "oczyszczanie dysku", troszkę się zwolniło, ale brakuje mi ok. 4 GB wolnego miejsca...co to mogło się stać...?

Teraz robię jeszcze defragmentację, ale wątpię czy to coś pomoże...


(Cedar) #2

Wyłącz i włącz przywracanie systemu, możesz odzyskać nawet kilka GB miejsc. Następnie wyczyść dysk np. programem CCleaner.


(Monczkin) #3

Proponuje użyć wyszukiwarki i skorzystać z poradników dotyczących konserwacji i czyszczenia systemu. Lub użyć odpowiedniego oprogramowania jak np. http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Pr ... 13061.html


(jarmk) #4

CCleanera używam kilka razy dziennie od czasu jak kupiłem swój pierwszy w życiu komputer...


(Cedar) #5

Wyłączyłeś przywracanie systemu?

Możesz też użyć programu "Odkurzacz", jednak jest to program, przy którym należy poświęcić trochę więcej uwagi i używać go z rozwagą bo czasami potrafi wyczyścić coś za dużo - po skanowaniu, przed skasowaniem należy dokładnie przejrzeć wyniki i wykluczyć elementy, które uważamy za potrzebne. Po 2-3 skanowaniach z takim przejrzeniem wyników program będzie już prawidłowo rozpoznawał co ma zostać na dysku. Wiele razy byłem zaskoczony tym ile miejsca potrafi zwolnić, nawet już po użyciu programu CCleaner.


(jarmk) #6

Właśnie to było przyczyną....od razu odzyskałem prawie 4 GB...

Cholera, namieszałem pewnie jak tworzyłem punkt przywracania, zaznaczyłem widocznie na stałe te "przywracania"...

Także wszystko wróciło do normy i jest ok....wielkie dzięki...

Tak na co dzień to używam CCleanera i RegCleanera. Kiedyś miałem ze dwa miesiące właśnie Odkurzacz, ale tak mi namieszał, że musiałem na nowo instalować system i wyrzuciłem go po tym...


(Spectatorx) #7

Ja bym polecił Ci jeszcze opróżnić katalogi typu temp, temporatory internet files, najlepiej zrób to spod jakiegoś live linuxa. Dzięki temu możesz odzyskać dodatkowe megabajty lub nawet gigabajty miejsca.


(Sp5fw) #8

Jest metoda, aby określić maksymalny rozmiar danych tworzonych przez mechanizm Przywracania systemu.

Wystarczy wpisać w Wiersz polecenia specjalną komendę i gotowe.

  1. Otwieramy Wiersz polecenia z uprawnieniami administratora systemu:

Menu Start > Rozpocznij wyszukiwanie: cmd.exe > klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonce pliku, który został znaleziony (cmd.exe) > z menu kontekstowego wybieramy: Uruchom jako administrator

lub

Menu Start > Wszystkie programy > Akcesoria > Wiersz polecenia (klikamy na jego ikonkę prawym przyciskiem myszy > z menu kontekstowego wybieramy: Uruchom jako administrator

  1. Wpisujemy poniższą komendę do wiersza polecenia (dla przykładu ograniczamy miejsce na dysku związane Przywracaniem systemu do wartości 3000 MB, czyli prawie 3 GB) lub wpisujemy wartość np 500 MB i wtedy nie utworzy więcej niż jeden punkt. Po dokonaniu wpisu zatwierdzamy klawiszem Enter:

vssadmin resize shadowstorage /For=C: /On=C: /MaxSize=3000MB

Zamiast przepisywać powyższy tekst można posłużyć się metodą kopiuj/wklej. Do wiersza polecenia wklejamy przy użyciu PPM > Wklej


(MaRa) #9

Standardowo punkty przywracania zajmują do 10% miejsca, widocznie partycja była zbyt mała i punkt przywracania nie zmieścił się w tych 10%.

Jeśli nie są instalowane różne programy co mogą namieszać, to przywracanie jest całkowicie zbędne. Po ataku wirusa na nic się nie przyda, bo tam wirusy lubią się przechowywać.


(jarmk) #10

A jak żona namiesza...? :smiley: To co zrobić..?

Czy tak jak np. dzisiaj, włączam laptopa, a tu info, że "brak jakiegoś pliku startowego lub został on uszkodzony" . Wtedy ponowne uruchomienie, Recovery i przywrócenie systemu...a tak co miałbym zrobić...?