Pełny dysk C

Suma wielkości programów na dysku C jest mniejsza (12GB) od pokazywanej we właściwościach wielkości zajętego miejsca na dysku (28GB) - czyściłem już dyski, odinstalowałem kosz na C, usunąłem pliki niepotrzebne (Ccleaner, odkurzacz), kopie systemu itp. Dalej występuje znaczna różnica. Co mi się tam wgrało czego nie mogę usunąć - czy ktoś mi pomoże z forumowiczów ???

W jaki sposób to sprawdziłeś? Wliczyłeś w to pliki systemowe?

Btw. Nie ten dział

ilość wolnego miejsca zalezy od wielkośći klastra, jedego klastra nie mogą zajmować 2 pliki ale jeden plik może zajmować wiele klastrów , jeśli przy formatowaniu miałeś ustawione duże klastry to pliki które nie zajmują całego klastra zostawiają pozostałe wolne miejsce niewykorzystane we właściwościach każdego pliku masz 2 wartości rozmiar np. 103 kB i rozmiar na dysku 192 KB i to jest właśnie ta różnica związana z niewykorzystanym miejscu w klastrach

To, co pisze dodor jest prawdą, ale bez związku z tą sytuacją, bo różnica jest zbyt duża (28GB a 12 GB). Przyczyna musi być inna.

Spróbuj może jakiś program typu http://www.extensoft.com/?p=free_disk_analyzer (nie wiem czy ten jest ok, to tylko przykładowy).

@dodor - z tego powodu we właściwościach pliku/katalogu w Windowsie są dwie pozycje: “rozmiar” i “rozmiar na dysku”. Ale to nie ma aż takiego znaczenia, to nie jest 12GB.

Na dysku C jest trochę rzeczy ukrytych: plik wymiany (kilka GB, w zależności jak jest ustawiony), plik hibernacji (równy wielkości pamięci RAM), katalog Program Data (w Win 6.*, u mnie ma blisko 4GB), MSOCache (tam zdaje się lądują jakieś pliki instalacyjne różnych programów M$). Sugeruję włączyć w opcjach folderów -> widok: “pokaż chronione pliki systemu operacyjnego” oraz “pokaż ukryte pliki i foldery” i sprawdzić.

jędruśR ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif

Jaka to partycja plików NTFS czy FAT32??

Sorki, poprawiłem temat, mam nadzieję że OK

Dodane 30.01.2011 (N) 17:08

To NTFS

Jaki to system? Jeśli Vista, to być może masz podobny problem, który ja miałem. Otóż w moim przypadku Vista, zajmowała pozostałą, nieużywaną część partycji systemowej, używając ją jako pamięć wirtualną. Pomogła zmiana sterowania pamięcią wirtualną na ręczne.

Nie pamiętam jak to było w Viście, w Win 7 jest tak: PPM na Komputer > Zaawansowane ustawienia systemu > Wydajność, Ustawienia > Zaawansowane > Pamięć wirtualna > Zmień. Ustawiasz tam wielkość taką samą lub 2x większą od ilości RAM.

Zsumowałem wielkości poszczególnych folderów (raptem 6)

Dodane 30.01.2011 (N) 17:18

Nie to XP

Dodane 30.01.2011 (N) 17:34

Nie to XP a plik pagefiles.sys. zajmuje 2GB tyle samo co RAM. Dysk analyzer pokazał że mam ok. 12GB ( na wykresach) a podsumowaniu pod=kazał zajetość dysku 28GB. Co możecie jeszcze poradzić ???

Zwykle różnica pomiędzy wskazaniami łącznego rozmiaru plików a faktycznym wykorzystaniem miejsca na dysku jest dość niewielka. Jeśli we właściwościach partycji jest taka duża różnica, to może warto sprawdzić, czy nie nastąpiły jakieś błędy w tablicy MTF czy jak jej tam było. Warto jest sprawdzić dysk jakimś doktorem. Jeśli są, to blokują one trwale miejsce, a system samodzielnie na pewno na to nie zareaguje. Może to właśnie jest przyczyną?