Penchallenge dla czytelników dobreprogramy

Pacjentem jest PNY 64GB dość szybki był 150 MB/s.
Obecnie jest widoczny w biosie i w systemie niestety nie można go sformatować.
Pamięć jest kiepsko przylutowana i reballing by się przydał ale oczywiście z uwagi na koszty jest to nieopłacalne.
Może jakieś pomysły? Może to wygrzać jakoś delikatnie wypalarką.?
Pomierzyłem parę kondensatorów i ten czarny dławik obok kontrolera pamięci i wszystko wydaje mi się OK.
Pomysł na naprawe zrodził się jak zaczęła mocno grzać się moja ładowarka samochodowa i ten symbol ładowania migotał. Tam to była prościzna bo tylko masa się oderwała od płytki z przetwornicą.

ściągnij stare lutowie z PCB i kości, dużo topnika, na punkty lutownicze połóż nowe lutowie, a na koniec kosteczkę ciepłym powietrzem przytwierdź. Tak zazwyczaj robię jak nie mam akurat siatki na dany chip.

Widziałem na youtube, że jakiś serwisant wykrył uszkodzony kondensator i pendrive ożył. Niestety nie mam termowizji a miernikiem nic nie wykryłem.

Jak się objawiają problemy z formatowaniem? Może tylko narzędzia Windowsa świrują?

Jeżeli masz jakieś zwarcie czy element się mocno grzeje najprościej wykryć to alkoholem izopropylowym. Nalewasz i podłączasz pod zasilanie jak widzisz, że gdzieś ci odparowuje jak głupi to wiesz już gdzie.

Aczkolwiek na oko wygląda ok i jeżeli wykrywa go system to pendrive “żyje”. Ja bym go spróbował odłączyć i podłączyć i spróbować sformatować diskpartem.

Bardzo mało skuteczna metoda. Nie ma szans wykrycia małego rezystorka w pendrive raczej.

Wiem, że dla płyt głównych dla laptopów tak się robi, nie wiem jak skuteczne będzie co prawda dla pendriva ale jest to metoda jeżeli nie masz mikroskopu czy innych narzędzi.

Nawet na płycie głównej tą metodą wykryjesz ewentualnie coś, na czym odkłada się dosyć duża moc. Takie coś prawdopodobnie wyczujesz też palcem. W pendrive na pojedynczym elemencie będą to jakieś pojedyncze waty w najgorszym razie, ale raczej ułamki wat.

No, zwarcia. Palcem raczej bym nie polecał badać. Poza tym niekiedy jest dużo elementów obok siebie i niekoniecznie jesteś w stanie ustalić który to