Pendrive - brak uprawnień do zapisu na urządzeniu

mam pendrive 2gb

nie wiem co zrobiłem, ale na pewno nie zrobiłem tego celowo…

straciłem uprawnienia do zapisu plików na tym urządzeniu, czytaj: nie mogę na nie nic skopiować

urządzenie montuje się jako disk i jest widoczne m.in. w folderze media

jak zmienić te uprawnienia, co w ogóle zrobić, żebym mógł korzystać z powrotem z tego urządzenia ??

pzdr

sudo chown -R USER /miejsce/montowania

Jako USER dajesz Twoją nazwę użytkownika.

no jest pewien problem, ponieważ

konsola poczciwa wypluwa mi to

tomasz@tomasz-desktop:~$ sudo chown -R tomasz /media/disk

[sudo] password for tomasz:

chown: zmiana właściciela `/media/disk': Read-only file system

tomasz@tomasz-desktop:~$

no i oczywiście dostępu jak nie ma tak nie ma, nie mogę kopiować, nie mogę usuwać, nie mogę wgrywać

i zonk, dalsze sugestie ?

sorry za zwłokę w odpisaniu

a nie przełączyłeś przez przypadek przełącznika z boku pendriva (takiego do zabezpieczania przed zapisem)

niczego takiego, lub czegoś co by przycisk przypominało ja nie widzę na tym swoim pendrivie

kornica , ta informacja oznacza, że urządzenie zostało zamontowane tylko do odczytu (nie można na nim nic zapisywać). Jeżeli chcesz na tego pendrive’a kopiować, zamontuj go z możliwością zapisywania danych.

Jaki masz tam system plików? Fedora montuje to urządzenie automatycznie?

używam najnowszego Ubuntu z Gnome

hmmm, ale zawsze pen montował się w możliwością zapisu i odczytu, a później coś zrobiłem, niestety już nie pamiętam co i jest obecnie tak jak to opisuję

jeżeli coś to pomoże pen ma system plików fat16

Pokaż /etc/fstab.

W ubuntu jest chyba pmount - skorzystaj z niego:

pmount /dev/urządzenie

Jeżeli uda się zamontować urządzenie, pojawi się ono (bodajże) w /media. Jak się nie zamontuje to spróbuj:

sudo mount -t vfat /dev/urządzenie /media/disk

Pamiętaj jednak, że powyższym poleceniem montujesz z prawami roota (zwykły user nie będzie miał dostępu). Jeżeli z roota będziesz mógł zapisywać na urządzeniu to OK, wtedy pomyślimy nad zapisem z poziomu usera.

@matit

http://wklej.org/id/e88782f352

tu jest plik fstab @Kaka` a co mam wpisać w nazwę urządzenia ?? próbowałem sdc1, czyli wydaje mi się, że prawidłowo, ale pmount zwraca, że urządzenie takiej jak sdc1 nie istnieje natomiast Twoja druga opcja zwraca następujący błąd:

tomasz@tomasz-desktop:~$ sudo mount -t vfat /dev/sdc1 /media/disk

mount: mount point /media/disk does not exist

tomasz@tomasz-desktop:~$

image_id: 112 może ten screen rzuci też trochę światła

czekam na odp

sudo mkdir /media/disk

dmesg po podłączeniu pena pokaże Ci jak się nazywa w /dev.

U mnie wpis dotyczący montowania pendriva wyglada tak

/dev/sdb1 /mnt/pen vfat rw,defaults,user 0 0

. I przy tym wpisie moge z poziomu użyszkodnika montować , kopiować itp

kornica:

sudo mkdir /edia/disk

I powinno z roota działać.

z poziomu root`a wszystko gra

wszędzie napisane jest, że tylko root ma prawa do wszystkiego, no i ja nic nie mogę zrobić

ale co ze zwykłym userem, bo nie kłamiąc, ale na tym mi zależy żeby móc z poziomu usera to robić

Czyli wszystko gra… co do usera… hal powinien to załatwiać… zobacz czy masz włączonego.

chyba zadam pytanie retoryczne, ale coś mi tu nie gra

i to ja coś pomieszałem

skąd mam wiedzieć, że faktycznie ten root może wszystko przed chwilą sprawdziłem jeszcze we właściwościach jak tam prawa, wszędzie jest faktycznie root, ale tylko tam gdzie jest właściciel jest zaznaczone tworzenie usuwania plików, a tam gdzie grupa, już tylko odczyt

nie wiem, naprawdę czy czegoś nie pomieszałem teraz

po google.pl znalazłem od razu coś co poważnie mnie zaniepokoiło

http://groups.google.com/group/pl.comp.os.linux.sieci/browse_thread/thread/63a3a9fd23b86f35p

wspomniany na tej stronie dmesg, wypluwa od groma tekstu później znalazłem coś takiego

http://forum.arch-linux.pl/viewtopic.php?pid=20300

czy to może być jakieś rozwiązanie??

czy faktycznie jakieś błędy mogły pojawić się na pendrivie i coś takiego spowodować, znajomy wspomninał mi że spod windy nie mógł skopiować jednego folderu

co Wy na to ??

Jak root może kasować i wgrywać pliki na pendriva to zrób tak:

sudo chown -R USER:users /media/code

Zamiast USER dajesz np. kornica… więc:

sudo chown -R kornica:users /media/disk

sprawdzę to już później na obecną chwilę lekko mnie wybiły z rytmu te strony co znalazłem :frowning:

w ogóle co o nich sądzisz, może mieć to jakiś zwiążek

ten dmesg wypluwa różne rzeczy, na początku zauważyłem na końcu wierszy co 2 wyraz failed, nie przypatrywałem się, ale coś takiego było

a wyrzucił tyle, że wierszy w konsoli mu nie starcza

edit

dobra sprawdzilem to co chciałeś no i

mam to samo

read-only filesystem

ale sprawdzałem, gdy po prostu wpiąłem pendriva i samo się podmontował w /media/

mojej ingerencji typu utworzyć /media/disk i potem to polecenie co mi podaliście, w takiej konfiguracji nie sprawdzałem co się stanie po wydaniu polecenie

sudo chown [nazwauzytkownika]:users /media/disk

A co pokazuje dmesg? BO nie widze żebyś podawał.

Jak Ci się montuje i możesz wgrywać pliki z roota… to z pendrivem wszystko ok :slight_smile:

póki co nie pokaże Ci tego, bo pen poszedł do znajomego

u siebie jednak posunąłem się trochę do przodu, podłączyłem urządzenie pod windowsa (nie swojego :lol: ) i puściłem skanowanie i automatyczną naprawę w poszukiwaniu błędów, a potem defragmentację i potem, po podłączeniu pod Ubuntu mogłem kopiowac itd, czyli prawa do zapisu miałem z powrotem, ale niestety był problem z wgrywaniem plików, przykładowo wgrałem (chciałem) 2x 600 mb wgrać i jeden z nich skopiował się bez problemu, gdzie przy tym wyrzuciłu błąd, że nie można skopiować do miejsca przeznaczenia, czy jakoś tak