Pendrive - jak odzyskać podmienione pliki

Taka sytuacja:
Podłączam pendriva do laptopa i wszystko było ok.
Na penie mam kilka folderów (ze zdjęciami, pdfami, dokumentami, – sporo tego), więc otwieram wybrany folder, klikam 2x w pdfa i, 2 rzeczy: nie otwiera się pdf i wyskakuje komunikat o tym, że nie można otworzyć pliku, to samo z następnym pdfem i kolejnym - próbuję otworzyć przez Adobe i też nic.
Więc myślę, że może jakaś instalka zawodzi albo gniazdko szwankuje albo nie wiem, coś – wyłączyłam wszystko co pootwierałam i uruchomiłam ponownie laptop.
Laptop ponownie włączony, podpinam pena, mam komunikat: Wystąpił problem z dyskiem. Przeskanuj i napraw ten dysk. W między czasie otwiera się pendrive, który „ten folder jest pusty”.
Robię zalecane skanowani i naprawianie i mam komunikat o znalezieniu błędu na tym dysku i aby zapobiec utracie danych, napraw teraz ten dysk. OK., skanuje i naprawiam. I mam, że „podczas naprawiania tego dysku wystąpił problem. System windows nie może naprawić dysku. Zamknij to okno dialogowe, a następnie ponów próbę naprawienia dysku.”
W pozostałych 2 gniazdkach to samo się dzieje. Sprawdzam inne pendrivy i z nimi jest ok. – więc to nie wina gniazdek tylko tego konkretnego pendriva.
Wchodzę we właściwości i widzę, że pendrive z niby pusty a jednak pełny – z 7,48GB wolnych jest 15,5 MB.
Weszłam przez winrara do pendriva i tam są 2 foldery

  1. FOUND.000 – pusty.
  2. System Volume Information, w nim są 2 pliki: Indexer Volume Guid (rozmiar - 76) i WPSettings.dat (rozmiar - 12).

Moje pytanie: co się stało z penem i jak to naprawić?/odwrócić?/przywrócić pliki? które chyba tam są, patrząc po ilości zajętego miejsca.

Proszę o pomoc, jakieś wskazówki, co robić – przyznam od razu, że jest słaba technicznie, wiec proszę o wyrozumiałość.

Podepnij pendriva.Użyj USBFix z funkcji Listing.Pokaż z niego log.

Zainstaluj freecommandera i z jego poziomu podejrzyj pliki. Jeśli jest to zawirusowany pen (tylko nazwy widoczne) wystarczy skopiować ukryte pliki na twardy dysk. U mnie zadziałało.

Zainstalowałam freecommandera i niestety nic nie widać.

Czy znasz jakiś inny program niż usbfix? (po pobraniu wyskakuje mi info o nowej wersji, nawet jak wybiorę pominięcie tej aktualizacji to przekierowuje mnie na stronę, gdzie free nie jest free bo dostępne wersje programu są płatne)

Windows tak “naprawia”, że przenosi pliki do folderu Found. Czasem potrafi w ten sposób “naprawić” prawidłowe pliki.
FreeCommander najpierw należy skonfigurować, żeby pokazywał pliki ukryte i systemowe.
Nie zapisuj żadnych plików na tym pendrive.
Recuva:
http://www.piriform.com/recuva/builds
Opcje -> Akcje -> zaznacz:

1 polubienie

Dziękuję bardzo :heart_eyes:, recuva znalazł ponad 2600, odzyskał 2455.

Teraz mam pytanie: czy i jak mogę przywrócić właściwe rozszerzenia pdfów i wordów?, ponieważ poza 12 (.odt, .pdf, .epub) pozostałe 2443 mają .CHK.

Przez Adobe mogę .CHK otworzyć ale nie wszystkie były pdfami i nie wiem na co trafię, nazwy plików też nic nie mówią bo są kolejna cyfrą odzyskanego pliku.

Możesz spróbować programiku TrID i w cmd wpisujesz tak:
trid X:\ścieżka_do_folderu\* -ae

Oczywiście za “X” podstawiasz literę nośnika na którym są pliki do rozpoznania i podajesz ścieżkę do folderu w którym się znajdują.
Będzie wyglądać to mniej więcej tak:

Program stara rozpoznać się zawartość i zmienić automatycznie rozszerzenie.
Oczywiście nie wszystkie pliki CHK będą czytelne - dużo z nich będzie niekompletna/uszkodzona.

Chyba robię coś nie tak, bo za nic aplikacja trid nie chce się otworzyć (pojawia się na pół sekundy i znika).
Masz może pomysł na jakiś inny program?

TrID - File Identifier
http://mark0.net/soft-trid-e.html

Jednak jeśli pen niejest zbyt duży (8- 16GB) to proponuję użyć programu DMDE.
1 Kopia posektorowa pena do pliku(na inny nośnik, np wolne miejsce na HDD byle > niż pojemność pena)
2 Próba rekonstrukcji z pliku obrazu.
Zaletą tego rozwiązania jest odzysk po znalezionych zapisach tablicy alokacji plików

PS. UsbFix uruchomisz po odłączeniu internetu

1 polubienie

TrID w dalszym ciągu nie chce się otworzyć - pojawia sie na pół sekundy i znika, ale nic to :slight_smile:

bo DMDE pokazało dużo z pena (co prawda dalej nie wiem dlaczego stało się to co się stało) czyli 3030 .pdf, 167 .doc, 47 .docx, 47 .odt i 1843 .jpeg. Cześć jest w jakiś sposób uszkodzona bo program to pokazuje ale i tak się cieszę ze względu na przypisane rozszerzenia.

Dziękuję :wink:

bo TrID odpalasz z poziomu CMD.

Dziękuję wszystkim za wszelkie pomysły, podpowiedzi i pomoc :slight_smile:
Podsumowując:
Recuva odzyskał masę pików ale niestety prawie wszystkie z rozszerzeniem .CHK.
DMDE znalazło więcej plików, podzielonych już ze względu na rodzaj, rozszerzenie, pokazał też które pliki są uszkodzone.

Ale mam jeszcze jedno pytanie - tak z ciekawości:

czy jest program, który przy odzyskiwaniu plików (jak w moim przypadku) odzyskuje je w rozszerzeniu właściwym i z nazwami oryginalnymi? (DMDE tak jak Recuva przypisuje numery jako nazwy)