Pendrive - nowy co zrobic?

kupiłem dzisiaj pendriva 16gb firmy corsair i mam pytanie co powinienem z nim zrobić przed użytkowaniem czy powinienem go sformatować lub zrobić coś innego np. przeskanować antywirusem lub jeszcze coś innego?

mój dysk w komputerze pracuje w systemie plików NTFS - jesli to ma jakies znaczenie i czy po jakimś czasie trzeba robić defragmentacje pendriva?

może dla kogoś sa to głupie pytania ale ja sie nie znam na tym wiec prosze o wyrozumiałość i porady. dziękuje.

No można było trochę pogooglać wcześniej…

Na samym początku teoretycznie nic nie trzeba robić, chociaż dobrze jest sformatować zwyczajnie spod Windowsa, można również użyć programu http://www.searchengines.pl/index.php?s … t&p=369724 który zabezpieczy pendrive przed władowaniem się niektórych wirusów do niego (działa do kolejnego sformatowania pendrive).

Defragmentowanie pendrive jest bez sensu. Lepiej zrzucic pliki na dysk i potem pendriva sformatowac pliki ponownie wrzucic :stuck_out_tongue:

a czy trzeba go usuwać poprzez bezpieczne usuwanie sprzętów USB czy po skończonej pracy wyciągam i tyle?

normalnie wyciagasz :!:

dziękuje za wszystkie odpowiedzi.pozdrawiam.

Bzdura totalna.

To zależy od systemu operacyjnego i jego konkretnych ustawień.

W menadżerze urządzeń (Panel sterowania -> System -> Menadżer urządzeń) znajdziesz zakładkę “Stacje dysków”, a w nim powinien być Twój pendrive (po jego podłączeniu oczywiście).

W moim systemie oznaczony jest jako “Generic USB Flash Disk USB Device” - u Ciebie może nazywać się nieco inaczej.

Po wejściu w “Zasady” znajdziesz dwie opcje do wyboru - Szybkie wyjmowanie i Lepsza wydajność.

Ustawienie “Lepszej wydajności” potrafi przyspieszyć kilkakrotnie kopiowanie danych na pendrive-a i kopiowanie danych z pendrive-a (w ekstremalnych przypadkach, po zaznaczeniu tej opcji dane były kopiowane u mnie nie godzinę z hakiem, a 6-7 minut!), ale nie możesz wyciągać pendrive-a z portu USB bez “bezpiecznego usuwania”.

Zaznaczenie “Szybkiego wyjmowania” da możliwość wyciągnięcia pendrive-a bez dodatkowych kroków, ale wpłynie znacznie na jego wydajność.

Co do formatowania - możesz śmiało sformatować nowego Pendrive-a, chociaż fabrycznie jest na pewno sformatowany. Pewnie w niczym nie pomoże, ale też nie zaszkodzi.

Inaczej wyglądałoby to, gdyby był to pendrive z edycji typu Migo - mogłoby to stworzyć problemy (gdybyś pozbył się jakiejś niezabezpieczonej aplikacji rezydującej na pendrive).

Defragmentacja pendrive nie ma sensu - żadnego. Co więcej - może być szkodliwa. Dlaczego?

Defragmentacja na dysku twardym ma sprawić, że głowica dysku twardego dla odczytania danych nie będzie ‘biegać’ po różnych obszarach dysku w poszukiwaniu odpowiednich obszarów z danymi.

Defragmentacja - mówiąc obrazowo - ‘zagęszcza’ dane i pakuje je w odpowiednie miejsca, porządkując je po prostu. Dzięki temu czas dostępu do danych jest krótszy, defragmentacja wpływa więc na przyrost prędkości (i czasem na żywotność dysku, którego głowica wykonuje ciężką pracę każdego dnia). W pamięciach flash jest inaczej - tu nie ma głowicy, która skacze od punktu do punktu odczytując dane.

Prędkość odczytu danych na pendrive jest stały - co miałaby więc dać defragmentacja? Przyrost prędkości ze stałej na stałą? No więc, nie daje zupełnie nic …

Co więcej - układy sterujące pendrive-a celowo fragmentują pendrive tak, aby każda komórka pamięci posiadała ‘czas życia’ podobny do swoich sióstr (komórki przeżywają orientacyjnie tylko znaną ilość zapisów/odczytów i gdy jedna komórka zostanie wykorzystana powiedzmy 1000 razy więcej niż pozostałe komórki, pendrive ulegnie uszkodzeniu 1000 razy prędzej).

Jeżeli zdefragmentujesz pendrive - zaburzysz (na szczęście jednorazowo) ten układ, bo zrobisz na siłę coś przeciw oprogramowaniu sterującemu zapisem i odczytem z pendrive. Defragmentacja jest tu zwyczajnie niewskazana i dlatego niektóre programy nie pozwalają na nią.

Dobrą radę podał Ci Adalbert - uruchom program w stylu “Flash Disinfector”, który stworzy na pendrive nieusuwalny dla większości wirusów folder o nazwie autorun.inf - zapobiegnie to prostemu przenoszeniu wirusa ‘pendrive-owego’ z komputera na komputer.

Oty Kosz