Pendrive traci GB pamięci

Witam.

Kupiłem kilka lat temu pendrive 16 GB, wyświetlało 15 GB. Na jakimś forum wyczytałem że komputer sobie przywłaszcza trochę pamięci na jakieś cele.

Ostatnio po formacie dysku Pendrive ma 14,5 GB. Czy to się wiąże z formatem starego sprzętu czy da się to naprawić?

Na jeszcze innym forum wyczytałem że da się to nareperować programem.

Proszę o pomoc i Pozdrawiam.

ten pen nigdy nie miał i nie będzie miał tych 16GB - to tylko marketing czyli przybliżenie do “ładnej” wartości kojarzącej się z 2^n. w rzeczywistości będzie on miał 14,4~14,7GB. w niewielkim stopniu na jego pojemność będzie miał system plików w jakim jest on sformatowany, ale to różnice kilkunastu, góra kilkudziesięciu MB

Aha, dziękuję za odpowiedź.

Mogli by pisać prawdziwą wartość.

 

Problem rozwiązany

A, jaki sam byś kupił pendrive 14,7 GB, czy 16 GB kasa misiu kasa.

Ano… Nie ma pendrive’ów, które miałyby faktyczną wartość taką, jaką mają napisaną na opakowaniu…

Ten pendrive faktycznie ma 16GB - 16*10^9, jednak system Windows przyjmuje, że 16GB=16*1024^3, gdzie w rzeczywistości jest to 16GiB. Stąd różnica - Windows korzysta z przedrostków SI, którym jednak przypisuje wartości przedrostków IEC. Z kolei producent podaje pojemność zgodnie z przedrostkami SI.

Czyli gdybym miał jakiś inny system niż windows pendrive by się powiększył, czy tylko źle pokazywał?

Windows zwyczajnie źle pokazuje rozmiar, gdyż błędnie przyjmuje, że 1GB=1024^3. Tak naprawdę 1GB=10^9 (SI), a 1GiB=1024^3 (IEC). I niezależnie od systemu, pojemność nie zmieni się, jedynie będzie inaczej pokazywana.

Tutaj możesz doczytać coś więcej: http://begital.blogspot.com/2014/04/podstawy-logiki-typy-danych.html

Ok, dzięki.