Pendrive w formacie RAW - problem ze zmianą formatu na NTFS

Mój znajomy zakupił na Allegro dwa “bezmarkowe” pendrive’y, dokładnie te:

http://www.deonet.com.pl/pamiec-usb/deonet-usb-key.html

…o pojemności 32 GB każdy.

Niestety, po zakupie system Windows nie chciał z nimi współpracować, a po otwarciu systemowego narzędzia “Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego” zobaczyłem, że system plików obecny na pendrive’ach to “RAW”. Nie udało mi się sformatować ich poprzez “PPM -> Formatuj…”, nic nie dała też komenda w konsoli:

convert h: /fs:ntds

… bo spotkała się ona z odpowiedzią systemu:

Idąc za radami internautów pobrałem program EaseUS i ustawiłem w nim następującą kolejkę zadań:

  1. “Wipe disk”, 1 przejście

  2. Create partition, NTFS i teraz:

gdy ustawiłem typ “Logical”, otrzymywałem komunikat:

“There are some error occured while writing partition chains on disk” i żadne zmiany nie były dokonywane.

Gdy eksperymentując zmieniłem typ na “Primary” formatowanie zakończyło się sukcesem, jednak po jego zakończeniu i odświeżeniu informacji o dyskach, EaseUS pokazał nowo utworzoną partycję jako zapełnioną (brak wolnego miejsca), a Windows przy próbie otwarcie (ciągnącej się 5 minut, o czym niżej) wyrzucał komunikat, że: “H nie jest dostępny”.

Dodatkowo, wszelkie akcje związane z pendrivem (choćby kliknięcie nań PPM w “Moim Komputerze”, albo ładowanie informacji o podpiętych dyskach w narzędziu “Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego” i w EaseUS) trwały wieki. Np. klikam w moim komputerze na dysku H prawym klawiszem i czekam 5 minut, by otwarło się menu kontekstowe.

W związku z tym, zrezygnowany, wyczyściłem ponownie pendrive (“Wipe Disk” w EaseUS). Teraz EaseUS i kreator “Utwórz i sformatuj…” widzą go jako “Unallocated”. Akcje związane z pendrivem nie zajmują już wieków jak wcześniej, ale rzecz jasna pendrive jest nieużywalny.

Dałbym sobie może spokój, gdyby nie fakt, że problem dotyczy dwóch nowych pendrive’ów, ciężko więc mówić o pechu - może nie potrafię zrobić czegoś oczywistego?

Spróbuj sformatować na innym PC do FAT32 i sprawdź H2testw . W razie dalszych problemów (uszkodzony lub fake size) zwracaj sprzedawcy / korzystaj z gwarancji.