Pendrive - znikajace pliki, foldery z dziwnymi znakami

Nie wiem czy piszę w dobrym wątku, jeśli nie proszę o przeniesienie. W każdym razie problem dotyczy pendriva i znikających plików, a w zamian nich pojawiły się jakieś dziwne pliki, foldery. Dokładnie jak tak na szybko przejrzałem, to dotyczy to dwóch folderów. Początkowo jak dziś odpaliłem pendriva, to w folderach gdzie znajdowały się te pliki nie było kompletnie nic, pusto, co mnie trochę zdziwiło, bo co prawda na tym pendrivie mam bardzo stare rzeczy i rzadko go już odpadam, ale nie przypominałem sobie bym te pliki kasował. Gdy wyszedłem z folderu, a potem wszedłem ponownie, to w obu folderach pojawiły się jakieś dziwne foldery i pliki, z różnymi dziwnymi znaczkami, kwadracikami, symbolami etc. Daty modyfikacji mają też przedziwne, w jednym folderze rok 1980, w drugim jakieś lata 2070 lub coś w tym stylu w każdym razie równie odległa przyszłość :slight_smile: Co może być tego przyczyną? Jakąś infekcje, wirusa raczej odrzucam. Pendrive jest stary, rzadko używany, nikt inny do niego nie ma dostępu, nie był w ostatnich latach podłączany do innego kompa, od lat też chyba nie wgrywałem na niego żadnych nowych plików, więc chyba nie ma możliwości, by to był jakiś wirus. W takim razie po prostu pada mi ze starości? Fakt, że będzie miał pewnie dobre 15lat może i więcej. Tylko teraz pytanie czy, to znaczy, że będzie się on teraz coraz bardziej sypał i jeśli nie chcę stracić więcej plików, to powinienem zacząć je zgrywać? I ewentualnie czy jest szansa na odzyskanie tych plików, które zniknęły?

Jak ma 15 lat to lepiej zgrać jako posektorowaną kopię i na niej pracować co się da odzyskać.

W najlepszym wypadku to tylko awaria systemu plików np. FAT32.

@anon741072 kiedyś pisał, że nieużywane pamięci się psują szybciej.

2 polubienia

Nie zaszkodzi użyć USBFixa i profilaktycznie RogueKillera.

1 polubienie

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale dodam jeszcze, że te dwa foldery w których się to stało są na pendrivie obok siebie. Znajdowały się w jednym folderze, gdzie były też obok siebie, z innymi folderami w tym folderze na razie nic się nie stało.
W jaki sposób można te pliki zgrać jako tę posektorowaną kopię i jak próbować odzyskać to co zniknęło? Jestem laikiem, więc nie bardzo się znam.
Z tą awarią systemu fat32 da się coś konkretnie zrobić, czy to jak już wszystkie pliki zostaną zgrane?

Jak dla mnie lepiej zrobić kopię przed próbą naprawy systemu plików, tak by żaden chckdsk nie uszkodził sektorów gdzie są jakieś „1” bez wyzerowania z jakich da się ulepić plik (cały, częściowy czy sklejony już z jakimś innym np. 2 pdf-y w pliku 3 GiB).

Kliknij prawym myszy na pendrive, właściwości, narzędzia, napraw: