Pentagram Cerberus P 6381-2 i konfiguracja Chello

Witam, mam obecnie ruter Pentagram Cerberus P 6381-2, skonfigurowałem go sobie tak aby mi działał przez lana na kompie stacjonarnym i przez wi-fi na laptopie, tylko że jestem teraz na osiedlowym internecie a chciałbym zmienić na Chello z którego kiedyś korzystałem, i chciałbym wiedzieć jak mógłbym go skonfigurować tym ruterem ponieważ jak miałem 2 miesiące temu chello, to miałem modem który był złączony z kablem od telewizora z niego wychodził kabelek do karty sieciowej a w komputerze wszystko na automatycznie jeśli chodzi o uzyskanie adresu IP w ustawieniach, różnica tego jest taka, że od sieci tej lokalnej z której korzystam miałem karteczkę z danymi i zawsze protokół TCP IP wypełniało się tymi danymi jak i router i wszystko działa, a jak skonfigurować chello, co tam wpisać ?, pytam Was ponieważ znacie się na tym za pewne lepiej niż ja. Proszę o odpowiedź

Kabelek sieciowy z modemu podpinasz do gniazdka WAN routera, w komputerach ustawiasz żeby karty uzyskiwały adres automatycznie. Wchodzisz w ustawienia routera, w sekcji WAN ustawiasz dynamiczne IP, w następnej klonowanie adresu MAC i powinno działać. Dla ochrony swojej sieci wybierz szyfrowanie WPA-PSK2, rozpoznawanie podłączonego sprzętu po adresie MAC, wyłącz rozgłaszanie sieci SIDD. Dokładne opisy jak to zrobić znajdziesz w sieci lub instrukcji. Powodzenia :slight_smile:

Do chello nie trzeba klonować MACa tylko należy pamiętać o tym aby po zmianie podłączonego urządzenia zresetować modem poprzez wyłączenie go z prądu.

JoteS, widzę że dysponujesz bardzo dużą wiedzą, ja już kapuje, bo ja mam tam teraz “Static IP” a to dymamic trzeba i już kapuję, wydaje mi się że teraz mam uruchomione rozpoznawanie podłączonego sprzętu po adresie MAC, mam zabezpieczenie “WEP 128 bitowe” ale w zakładce “MAC filtering” mam ustawione ogólnie na “Denny” a dodane mam 2 adresy MAC, czyli laptopa i nokie N95 i ich status jest ENABLED, i tylko te 2 urządzenia oprócz stacjonarnego komputera mi działają jak przyszedł kumpel z laptopem to nie mógł się podłączyć, dopiero musiałem dodać jego MACA - czyli dobrze mam ustawione i nie ma możliwości aby mi się wkraść ?, to pytanie 1, pytanie 2 “wyłącz rozgłaszanie sieci SIDD” mam to włączone, a jaki to wpływ daje i zalety i wady… Dzięki z góry odpowiedź :smiley:

Topyciu, wiem już teraz wiem, moje urządzenie zapamiętuje, wielokrotnie go resetowałem, wyłączałem prąd i pamięta, ale jeśli chodzi o reset tego sprzętu to w opcjach jest taka konfiguracja a nazywa się ona “Click this button to reboot the router.” :slight_smile:

Co do zabezpieczeń to nie masz zbyt mocnych i stosunkowo łatwo jest je złamać dla mającego już wiedzę w tym temacie (filtrowanie MACów pomaga ale też łatwo przechwycić MAC należący do Twojej sieci i ustawić u siebie ten sam.). Najlepszymi zabezpieczeniami na dzień dzisiejszy jest WPA2 - AES.

Co do ukrywania SSID to jest to także pomocne jako zabezpieczenie gdyż potencjalny włamywacz ma jeszcze jedną rzecz do odgadnięcia. Wadą ukrywania SSID jest to że niektóre urządzenia w naszej sieci mogą sobie nie poradzić i będą czekały aż obok się pojawi właściwa sieć.